10 Ekim Ankara Katliamı 5’inci Yıldönümü: Unutma unutturma!

10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren 103 kişiyi anmak için katliamın yaşandığı Gar Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis müdahale etti, 11 kişi gözaltına alındı.

Engellemelere rağmen 103 kişiyi Ulus’ta anan kitle, “10 Ekim’i unutma, unutturma” mesajını verdi.

Fotoğraf: Ali Haydar Çelebi

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TTB, TMMOB, HDP, EMEP ve çok sayıda sivil toplum örgütü ile siyasi partilerin katılımıyla Barış Mitingi düzenlendi. Kortej halinde ilerleyen grupların bulunduğu Ankara Tren Garı kavşağında saat 10.04’te 3 saniye arayla IŞİD tarafından iki canlı bombalı saldırı düzenlendi.

Saldırılarda 103 kişi yaşamını yitirdi, 500’ü aşkın kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Saldırıya ilişkin 7 Kasım 2016 tarihinde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise devam ediyor.

Gar Meydanına yürümek isteyen kitleye müdahale eden polis bazı kişileri darp ederek gözaltına aldı Fotoğraf: MA

Katliamın 5’inci yıldönümündeki anmaya engelleme

Bugün katliamın 5’inci yıldönümü nedeniyle katliamın yaşandığı Gar Meydanı’nda yapılmak istenen anma etkinliğine izin verilmedi. Mezopotamya Haber’in geçtiği bilgilere göre; Anma için Ulus Metro çıkışında bir araya gelen demokratik kitle örgütleri buradan katliamın yaşandığı Gar Meydanı’na yürümek istedi.

Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile CHP Milletvekilli Murat Emir, HDP’li vekiller Kemal Bülbül, Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de aralarında olduğu kitle, metro çıkışında polislerce engellendi.

Ankara Garı’na yürümek isteyen kitleye müdahale eden polis bazı kişileri darp ederek gözaltına aldı Fotoğraf: MA

11 kişi gözaltına alındı

Polis, yürüyüşe pandemi gerekçesiyle izin verilmeyeceğini belirtti. Yaşanan tartışmanın ardından polis kitleye müdahale etti. Müdahale sırasında darp edilen 11 kişi gözaltına alındı.

Polisin engellemesi protesto edildi

Gar Meydanı’na gitmek için başka bir noktada bir araya gelen aileler ve demokratik kitle örgütlerine de “pandemi” gerekçesiyle izin verilmeyeceği belirtildi. Polis tarafından kitleye dağılmaları yönünde anons geçildi. Bunun üzerine Ulus metro çıkışında insan zinciri oluşturan kitle yolu trafiğe kapatarak, sık sık “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “10 Ekimi unutma, unutturma” sloganlarını attı.

Fotoğraf: MA

Engellemelere rağmen 103 kişi anıldı

Gar Meydanı’na gidemeyen kitle Ulus metro çıkışında katliamda yaşamını yitiren 103 kişinin ismini tek tek okuyarak andı. Anmada, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu “10 Ekimi Unutma, Unutturma” pankartı üzerine kırmızı karanfiller bırakıldı. Anma ardından kitle dağıldı.