10 kez şikâyet edip sonuç alamadığı zanlı, ağabeyini ağır yaraladı

Yıllarca sistematik şiddete maruz bıraktığı Z. Doğan’ı evde bulamayınca ağabeyi A. Çetinkaya’nın evine giden M. Doğan, tartıştığı Çetinkaya’yı ağır yaraladı.

Z. Doğan, en az 10 kez emniyete şikayette bulunduğunu ve hiçbir şeyin yapılmadığını söyledi.

Yıllarca maruz kaldığı sistematik şiddet nedeniyle emniyete en az 10 kez şikayet başvurusunda bulunan Z. Doğan’ın yaşadıkları devletin vurdum duymazlığını bir kez gözler önüne seriyor.

İzmir’in Çiğli ilçesinde 5 yıldır M. Doğan ile evli olan Z. Doğan, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.

En az 10 başvuru

Evlendiği günden bu yana (5 yıldır) şiddete maruz kaldığını belirten Z. Doğan, “Son 2 yıldır ise şiddetin her türlüsüne maruz kaldım. Ailem ve çocuklarıma zarar veren bir noktaya geldi. Evde bıçak zoruyla tutuyordu. İlk olarak aileme yansıtmamaya çalıştım. Zaman geçtikçe zarar vermeye başladığını gördüm. Çiğli İlçe Emniyeti’ne bu yüzden en az 10 kez şikâyet başvurusunda bulundum. Ancak hiçbir şey yapılmadı” dedi.

Aynı odada ifadeleri alındı

Şu an boşanma aşamasında olduğu M. Doğan’ın kendisini sık sık ailesine zarar vermekle tehdit ettiğini söyleyen Z. Doğan, “Aileme zarar vermesin diye bir şey yapmadım. 4 ay önce şikâyetlerim üzerine Çiğli Emniyeti bizi arayarak, ifademizi aldı. Ancak ifadelerimizi aynı odada aldılar. M. Doğan’ın yanında bana ‘Sana zarar veriyor mu? Şiddet uyguluyor mu? diye soru sordular. Sorulara ‘evet’ yanıtı versem biliyorum bir şey yapmayacaklar ve onunla tekrar eve gönderecekler. O yüzden beni öldürür korkusuyla ‘hayır’ yanıtı verdim” diye belirtti.

Ağabeyini ağır yaraladı

Son günlerde artık kendisine ve çocuklarına zarar vermesinden dolayı il dışında bulunan ablasının evine gitmek zorunda kaldığını ifade eden Z. Doğan, şöyle devam etti: “Beni evde bulamayınca dün sabah saatlerinde ağabeyimin evine gitmiş. Kapıyı açmayarak, polislere haber veriyorlar. Polisler geliyor ama onu bulmadan gidiyorlar. Onların gidişiyle tekrardan ağabeyimin evine gidip onu bıçakla yaralıyor. Ağabeyimin kalbi ve beynine giden damarlar kopmuş. Komşuların desteğiyle hastaneye kaldırılmış. Şu anda Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tutuluyor. Durumu çok kritik. Kendine gelecek mi onu bile bilmiyoruz.”

Kadınlardan destek

Z. Doğan, olaydan sonra emniyete giderek teslim olan M. Doğan’ın tutuklanarak cezaevine gönderildiğini aktardı. Zanlının en ağır cezayı almasını isteyen Z. Doğan, bunun için elinden geleni yapacağını ve hukuki mücadeleyi başlatacağını sözlerine ekledi.

İzmir’de bulunan kadın örgütleri de Z. Doğan için kalacak yer ve hukuki sürecin başlatılması için seferber oldu.

MA / Semra Turan