107 bin elektrik, 51 bin doğal gaz abonesinin sözleşmesi feshedildi!

CHP’li Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Dönmez, 2020 yılının ilk 10 ayında 107 bin elektrik ve 51 bin doğalgaz abonesinin sözleşmelerinin feshedildiğini belirtti.

Gürer, yüz binlerce vatandaşın elektrik ve doğalgaz borucunu ödeyemez duruma geldiğine dikkat çekti.

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ödenmeyen elektrik ve doğalgaz faturalarına ilişkin TBMM’ye verdiği soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi. Bakan Dönmez, Türkiye’de 2020 yılı, Eylül sonu itibariyle üretilen 269 milyon 203 bin 49 elektrik faturasından sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif elektrik abone gruplarının yüzde 0.04’ünün, 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından, sözleşmesine göre yükümlülüklerini yerine getirmeyen muhtelif doğal gaz abone gruplarının yüzde 0.04’ünün aboneliklerinin feshedildiğini belirtti. 

Dönmez, ayrıca, “2020 yılı ilk 9 ayına ait mesken elektrik abone grubunun toplam tahakkuk eden fatura tutarının yüzde 0,32’sine (100.683.854 TL), mesken doğal gaz abone grubunun toplam tahakkuk eden fatura tutarının yüzde 1,84’üne (399.008.216 TL) karşılık gelen ödenmemiş borcu bulunmaktadır.” diye kaydetti.

‘Yüzbinlerce vatandaş faturalarını ödeyemez duruma geldi’

Bakan Dönmez’in verdiği yanıtı değerlendiren CHP’li Gürer, ekonomik krizlerin yanı sıra, Kovid-19 salgının ciddi mağduriyet yaşattığını belirterek, alım gücü düşen yüzbinlerce vatandaşın elektrik ve doğalgaz faturalarını ödeyemez duruma geldiğine dikkat çekti. 

Elektrik ve doğalgaz abonelerinin 158 bini faturalarını ödeyemedi

Gürer, “Bakan Dönmez’in verdiği bilgiye göre elektrik ve doğalgaz abonelerinin yüzde 0.04’ünün abonelikleri iptal edilmiş. Bu da elektrik abonelerinin 107 bini, doğalgaz abonelerinin de 51 bininin faturalarını ödemediğini gösteriyor” dedi. 

Verilen rakamların sadece meskenlere ait elektrik ve doğalgaz abone borçları olduğuna da dikkat çeken Gürer, işyerleriyle ilgili verilerin de eklenmesiyle ödenemeyen fatura miktarının çok daha büyük boyutlara ulaşabileceğine vurgu yaptı. 

‘Esnaf ve çiftçi gerçeği görülmeli’

Esnaf ve çiftçinin elektrik borçlarından mustarip olduğunu ifade eden Gürer, elektrik ve doğalgazdan mahrum kalan vatandaşın ekonomik anlamda ne kadar büyük mağduriyet yaşadığı gerçeğinin de görülmesi gerektiğini kaydetti.

Gürer, en azından pandemi sürecinde elektrik ve doğalgaz kesintilerinin yapılmaması  ve kesilen doğal gaz ile elektriklerin açılması için iktidarın yöntem geliştirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Gürer, Bakan Dönmez’in yanıtlaması talebiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istemişti:

  • 2020 yılı ilk 10 ayında aboneliği iptal edilen doğal gaz, elektrik abone sayısı kaçtır? 
  • Toplam ödenmeyen borç tutarı ne kadardır? 
  • Konut aboneleri ile kapanan ya da faaliyeti sınırlanan küçük işyerlerinin su, elektrik, doğal gaz hizmetlerinden ücretsiz yararlanması için bir çalışma yapılmakta mıdır?
  • Bu hizmetlerin ödenemeyen fatura nedeniyle kesilmemesi için bir çalışma var mıdır?

Yeni1Mecra