11 aydır tutuklu olan gazeteci Aziz Oruç tahliye edildi

Gazeteci Aziz Oruç, 11 aydır tutuklu yargılandığı davadan adli kontrol şartı ile tahliye edildi.

Oruç, mahkemedeki savunmasında bütün faaliyetlerinin gazetecilik olduğunu belirterek, “Ben gazeteciyim ve Kürdüm. Bunların ikisi de suç değil.” dedi.

Gazeteci Aziz Oruç

Gazeteci Aziz Oruç’un “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. 18 Aralık 2019 tarihinden beri tutuklu olan Oruç, duruşmaya Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS ile katıldı. Oruç’un savunmanlığını Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA)  üstlendi.

‘İran ve Ermenistan’dan yasal yollarla gönderilmemi talep ettim’

Mahkemede savunmasını yapan Oruç, “Yakalandığım ülkelerden, İran ve Ermenistan’dan, Türkiye’ye yasal yollarla gönderilmemi talep ettim. Taleplerimi karşılamadılar. Türkiye’ye kendi imkanlarımla gelmek durumunda kaldım.” dedi.

‘Ban gazeteciyim ve Kürdüm bunların ikisi de suç değil’

Sınırı yasa dışı yollarla geçtiği için hakkında örgüt üyeliğinden dava açıldığını belirten Oruç, şunları ifade etti:

“Sınırı yasa dışı yollarla geçmek nasıl oluyor da örgüt üyeliğine gerekçe olarak kabul ediliyor? Yıllardır gazetecilik yapıyorum. Ankara’da, Bingöl’de, Diyarbakır’da ve Van’da. En son da Hewler’de gazetecilik yapıyordum. Bütün faaliyetlerim bunlardır. Ben gazeteciyim ve Kürdüm. Bunların ikisi de suç değil.”

Mahkeme adli kontrol şartı ile tahliye kararı verdi

Mahkeme, gazeteci Oruç’un tahliyesine karar verdi. Savcının tutukluluğun devamı talebine rağmen ara kararında gazeteci Oruç’un 11 ay sonra adli kontrol şartı ile tahliyesine karar veren mahkeme, bir sonraki duruşmanın 16 Nisan 2021 tarihinde görülmesini kararlaştırdı.

Ne olmuştu?

Gazeteci Aziz Oruç, Türkiye’de hakkında açılan davalar nedeniyle gayri resmi yollardan Ermenistan’a gitmek isterken yakalandığı İran’da, işkence yapıldıktan sonra Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi sınırına terk edilmişti. 11 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınan Oruç hakkında, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” suçlamalarıyla Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Muhammet İkram Müftüoğlu ve HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek de Oruç’a yardım ettikleri için tutuklanmıştı.

Kaynak: MLSA