11 Eylül’de helikopterle götürüldü, 13 Eylül’de yoğun bakımda bulundu

Van Çatak’ta biri 7 diğeri 8 çocuğu olan iki kişi köylülerin gözü önünde helikoptere bindirilerek götürüldü.

13 Eylül günü Osman Şiban ve Servet Turgut, Bölge Hastanesi’nde yoğun bakımda bulundu.

Osman Şiban’ın ciğerinin patladığı, kan kustuğu ve bilincinin kapalı olduğu bildirildi. Yoğum bakımda polis nöbet tutuyor.

Hastanede yatan Osman Şiban’ın ilk defa fotoğrafı çekilebildi. Fotoğraf: MA

Mezopotamya Ajansı’nın 3 günden bu yana geçtiği haberlere ve HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık’ın Yeni1mecra’ya verdiği bilgilere göre olaylar şöyle gelişti.

Mersin’de yaşayan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut (55) bundan 4 ay önce memleketi olan Van’ın Çatak ilçesine bağlı Yoğurtlu (Köy) Mahallesi’nin Çığlıca Mezrası’na geldi.

Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban 11 Eylül Cuma sabahını şöyle anlatıyor. “Servet Turgut sabah saatlerinde tarlasında patosa vurulmuş samanları topluyordu. Askerler onu tarladan alıp köye getirdi. Sonra Osman’ı da alıp helikopterle götürdüler.”

Cengiz Şiban “Operasyon olduğu için hiçbir yere çıkamadık, bilgi alamadık” derken, Milletvekili Muazzez Orhan Işık, askerlerin o gün operasyon yaptığını ve köyün etrafını sardığını söylüyor.

13 Ekim’de hastane yoğun bakımda…

Cengiz Şiban ancak 13 Ekim Pazar günü Van il merkezine gelebildiğini ifade ediyor ve askeriyeyi arayarak ağabeyinin akıbetini sorduğunu anlatıyor: “Bana ağabeyimin yoğun bakımda olduğunu söylediler. Onlara ‘Ağabeyim götürdüğünüzde sağlamdı nasıl oldu da yoğun bakıma düştü?’ dedim ama cevap vermediler. Kardeşimi gözaltına aldıklarında hiçbir şeyi yoktu. Onlara işkence mi yapıldı, helikopterde işkence mi yaptılar bilmiyoruz.”

Milletvekiline bilgi verilmiyor

Aile hemen adres olarak gösterilen Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne koşuyor. Ancak yoğun bakımda olan her iki kişinin kapısında polis beklediği ve kimsenin görmelerine izin vermediğini görüyorlar. Milletvekili Muazzez Orhan Işık da hastaneye geliyor, Osman Şiban ve Servet Turgut’un durumu hakkında bilgi almaya çalışıyor. Başhekimlik bir bilgi paylaşamayacaklarını söylüyor ve görmelerine de hem yoğun bakım koşullarını hem de coronavirüs tedbirlerini gerekçe gösteriyor.

Muazzez Orhan Işık, Osman Şiban’ın ciğerinin patladığını vücudunda kırıklar olduğunu, bilincinin kapalı ve hayati tehlikesinin bulunduğu bilgisini aldıklarını paylaşıyor ve ekliyor: Bize resmi bilgi verilmiyor. Işık, Servet Turgut’un da yoğun bakımda olduğunu ancak bilincinin açık olduğu bilgisini veriyor.

Şiban’ın ciğeri patlamış, bilinci kapalı

Mezopotamya Ajansı’na göre Osman Şiban ve Servet Turgut’un gözaltı kararının Van Cumhuriyet Savcılığı’nca kaldırıldığı da ifade ediyor. Ailelerin hastane önünde bekleyişi ise sürüyor.

Sürpriz işkence raporu…

Fotoğraf: MA

11 Eylül Cuma günü gözaltına alınıp helikoptere bindirilenlerden Osman Şiban’ın aynı gün özel bir hastaneye götürüldüğü de belirlendi. Askerler tarafından hastaneye götürüldüğü öğrenilen Osman Şiban’a işkence yapıldığı rapora yansıyor. Hastanenin Şiban’la ilgili raporuna göre genel durum bölümüne “orta kötü” yazdığı her iki gözünde morluk, baş, boyun ve yüz bölgesinde travmaya bağlı şişlik olduğu yazılıyor. Raporda ayrıca Şiban’ın kanlı kustuğu bilgisi de yer alıyor. Raporda Şiban’ın yoğun bakım ihtiyacı olduğu tespiti yapılıyor ve Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiği belirtiliyor.  

Işık, Soylu’ya 9 maddede işkenceyi sordu

HDP Milletvekili Muazzez Orhan Işık

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na 9 sorudan oluşan bir önerge veriyor. Işık, önergesinde gözaltına alınan kişilere helikopterde işkence yapıldığı, birisinin helikopterden atıldığı iddiasına yer veriyor. Işık önergesinde 9 soruyu şöyle sıralıyor.

1.            Osman Şiban ve Servet Turgut’a işkence yapılmasının talimatlarını Bakanlığınızın hangi yetkilileri vermiştir? Söz konusu kişiler halen görevde midir?

2.            Talimat verilmediyse alanda işkence yapan birimler hakkında acil bir tedbir alacak mısınız?

3.            Gözaltına alınan kişilerin ailelerine gözaltına alınma gerekçeleri ve durumları hakkında neden bilgi verilmemiştir?

4.            Gözaltına alınan kişilerin avukatlarına gözaltına alınma gerekçeleri ve durumları hakkında neden bilgi verilmemiştir?

5.            Şiban ve Turgut’a işkence eden kamu görevlileri hakkında bir soruşturma başlatıldı mı?

6.            Türkiye’de işkenceyi önleme mevzuatının yetersiz kalmaması ve uygulanması için bir çalışma yürütecek misiniz?

7.            Son 5 yıl içerisinde işkence suçu işlediği için görevden alınan, yargılanan, tutuklanan ve hüküm giyen güvenlik gücü sayısı kaçtır?

8.            1980-2020 yılları arasında gözaltına alındıktan sonra öldürülen, ağır yaralanan veya kaybolan yurttaş sayısı kaçtır?

9.            Gözaltında kaybedilme ve gözaltında işkence uygulamalarına son verilmesi için Bakanlığınızın sorumluluğunu yerine getirecek misiniz?