12. Enerji Sempozyumu başladı

HABER MERKEZİ –  “Enerji Ekoloji ve Toplumsal Barış” temasıyla düzenlenen 12. Enerji Sempozyumu’nda konuşan Prof. Dr. Arif Nacaroğlu, “Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız. Rusya’yı, ABD’yi, nükleer enerjiyi, Doğu Akdeniz’deki paylaşım kavgasını, yenilenebilir enerjiyi tartışacağız. Enerji politikalarındaki yandaşlığı, doğa katliamını, tarihin, kültürün ve kadim kentlerin yok edilişini tartışacağız” dedi.

TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından ve TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon kurulu ve EMO Diyarbakır Şubesinin ev sahipliğinde 12. Enerji Sempozyumu ‘Enerji Ekoloji ve Toplumsal Barış’ temasıyla başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını Sempozyun Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arif Nacaroğlu yaptı. 

‘Kadim kentlerin yok edilişin tartışacağız’

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Nacaroğlu, enerjiyi siyasetten ayrı bir şekilde ele alamayacaklarını işaret ederek şunları kaydetti: “Enerjinin tartışıldığı yerde ne yazık ki siyaseti de tartışmak zorunda kalacağız. Kirli siyaseti, hatta kanlı siyaseti tartışacağız. Dünya servetinin yarıdan fazlasını elinde tutan 40 aileye kafa tutulurken, Türkiye servetinin yarısından fazlasını elinde tutan 5-10 aileye sesimizi çıkarmaya çalışacağız. Enerji silahıyla rehin alınmışlık siyasetini tartışacağız. Rusya’yı, ABD’yi, nükleer enerjiyi, Doğu Akdeniz’deki paylaşım kavgasını, yenilenebilir enerjiyi tartışacağız. Enerji politikalarındaki yandaşlığı, doğa katliamını, tarihin, kültürün ve kadim kentlerin yok edilişini tartışacağız”

Kayyum atamalarına tepki

Daha sonra EMO Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Orak konuştu. Orak, iki yılda bir yapılan enerji sempozyumunun bir yıllık hazırlık sürecinin sonucu olduğunu ifade ederek, “Dünyanın neresinde olursa olsun orada enerji varsa siyaset de vardır. Şu anda dünyanın en önemli varlığı ve sömürü düzenin tek aktörü enerji ve kaynaklarıdır” dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılması planlanan sempozyumun kayyum atanmasından dolayı bir otelde gerçekleştirdiklerini dile getiren Orak, şunları kaydetti: “AKP-MHP bloğu bize şu mesajı vermekte; siz ya bizim seçtiğimizi seçeceksiniz, yoksa kayyum atarız. İşte bizler böyle zorba, demokrasiden, haktan, hukuktan, adaletten nasibini almamış zihniyetler tarafından hedef alınıyoruz. Her türlü baskı, işkence, şiddet, yıldırma ve tutuklama tehditleri ile bizleri korkutmaya ve sindirmeye çalışıyorlar. Fakat asla korkmayacağız. Bu ülke bizim, bu ülkenin demokratikleşmesi için tüm gücümüzle direneceğiz.”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır’ın Sur ilçesinde öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi anarak konuşmasına başladı. Hükümetin politikalarını eleştiren Koramaz, şunları kaydetti: “Tek adam rejiminin özü, halk egemenliğinin ilkesinin ortadan kaldırılması, halk ile yönetenler arasında bağın koparılmasıdır. Tek adam rejiminin bir üst aşaması yerel yönetimlerin de tümüyle valiliklere ve merkezi idareye bağlanmasıdır. Bölgeye egemen olan bu kayyum rejimini püskürtemezsek, yarın tüm ülkede benzeri süreçleri yaşayacağız.”

Koramaz, günümüz dünyasında enerjinin, insan yaşamının zorunlu ve temel bir gereksinimi haline geldiğine dikkat çekerek, “Daha fazla kar uğruna sadece insan emeğini değil, doğal kaynaklarımızı da insafsızca sömüren küresel kapitalizm, bütün dünyayı büyük bir çöküşe doğru sürüklüyor.” dedi.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, Barış Akademisyeni Prof. Dr. İrfan Açıkgöz, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun’nun konuşmalarıyla devam etti.

Sempozyum 7 Aralık’a kadar sürecek

3 gün süresince Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış konularında uzman olan konuşmacılar görüşlerini 3 özel oturum, 3 teknik oturum ve 3 panelde sunma ortamı bulacak. Sempozyum, düşüncelerini, bilgilerini paylaşmak ve tartışmak için herkesin konuşmacı olarak katkı sağlayabileceği Forum ile 7 Aralık’ta tamamlanacak.