12 firmanın abonelik fesih işlemleri e-Devlet’e taşındı

Artık sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneliklerinin fesih işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yaptığı yazılı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde olabildiğince evde kalmanın önemine işaret ederek, bu doğrultuda yeni hizmetleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Koç, bu kapsamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yoğun çalışmaları neticesinde artık vatandaşların bayiye gitmeden sabit veya mobil telefon, internet ve kablo TV aboneliklerinin fesih işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebileceğini belirtti.

’24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme durdurulacak’

Koç, abone sayısı 200 binin üzerinde olan elektronik haberleşme işletmecilerinin hizmetlerine ait varsa son 6 aya ait aboneliklerin fesih işlemlerinin artık e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabileceğini ifade etti. Koç, “Vatandaşlar abonelik fesih işlemlerini çevrim içi olarak ‘turkiye.gov.tr’ adresi üzerinden bayilere gitmeden yapabilecek. E-Devlet Kapısı üzerinden yapılan fesih başvurularında 24 saat içinde hizmete ilişkin ücretlendirme, hizmet sağlayıcı tarafından durdurulacak.” dedi.

12 operatörün fesih işlemi yapılabilecek

Vatandaşlar “mobil imza”, “e-İmza”, “TC kimlik kartı” ya da “internet bankacılığı” giriş yollarından biri ile e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak “https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu” bağlantısı üzerinden söz konusu hizmete erişim sağlayabilecek.

E-Devlet Kapısı üzerinden fesih işlemlerinin yapılabildiği kurumlar şöyle: “Turksat, TT Mobil, Türk Telekom, Turkcell, Superonline, Digiturk, TTNet, Turknet, Millenicom, D-Smart, Vodafone ve Vodafone Net.” 

Kaynak: AA