12. Londra Kürt Film Festivali online yapılacak

12. Londra Kürt Film Festivali, 16-27 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da pandemi şartları nedeniyle online film gösterimleri ile gerçekleştirilecek. Programda yer alan filmler dünyanın her yerinden ücretsiz olarak izlenebilecek.

Meltem Yıldırım

Bu yılki Londra Kürt Film Festivali, aynı zamanda diğer Kürt festivalleriyle ortaklaşma kararıyla dikkat çekiyor. Amed Kürt Film Festivali, Barcelona Kürt Filmleri Festivali, Hamburg Kürt Film Festivali, Los Angeles Kürt Filmleri Festivali, Mezopotamya Film Festivali, Moskova Kürt Filmleri Festivali, New York Kürt Film ve Kültür Festivali, Rêtaw Film Komünü, Rojava Uluslararası Film Festivali, Süleymaniye Uluslararası Film Festivali de bu kapsamda festival kapsamında yer alacak. Bu yılki Londra Kürt Festivali bu yönüyle de global bir nitelik kazanmış oldu. 

Festival Komitesi, bu yılın temasını ise sürekliliğe ve birliğe dikkat çekmek adına “Benim Kürdistanım” olarak belirledi.

Son yıllarda Kürt sinemasındaki çok yönlü gelişmenin vurgulandığı festival bildirgesinde, Kürdistan’a çok yönlü bakışla birlikte dayanışma ve güçlü duruşun gerekliliğine dikkat çekildi.

8 dalda ödül verilecek

İki bölümden oluşacak festivalin ilk bölümünde “Yeni Çıkanlar” kapsamındaki kısa ve uzun metrajlı filmler, animasyonlar ve belgeseller yer alacak. İkinci bölümde ise Kürt Sinemasında son yirmi yılın en iyi uzun metrajlı film ve belgeselleri gösterilecek.

Bildirgede, Festival kapsamında sekiz dalda sahiplerini bulacak ödüller ise şöyle sıralandı:

En İyi Uzun Metraj Film ROJAZER Ödülü, Mehmet Aksoy En İyi Belgesel Ödülü, Yılmaz Güney En İyi Kısa Film Ödülü, FFKL Onur Ödülü, En İyi Kısa Belgesel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü. Ayrıca, festival yönetimi tarafından programa bu yıl eklenen ve seçicisinin jüri değil seyirci olacağı “En İyi Film Seyici Özel Ödülü” de programa eklendi. 

Global Kürt Film Festivalini İzlemek isteyen herkes, festival kapsamında gösterilecek yüz filmi ücretsiz olarak www.globalkurdishfilmfestival.com platformu üzerinden izleyebilecek.

Londra Film Festivali

2001 yılında Londra’da bir araya gelen Kürt genç sinemacılardan oluşan bir ekip tarafından kuruldu.

Festival; İran, Irak, Suriye ve Türkiye dahil olmak üzere Orta Doğu’daki Kürtlerle ilgili filmleri bir araya getiriyor. Aynı zamanda Birleşik Krallık’taki farklı topluluklar arasındaki kültürel diyaloğu genişletmek için Orta Doğu ve Batılı izleyicileri bir araya getiren bir platform işlevi görüyor.
LKFF ayrıca, Birleşik Krallık izleyicileri tarafından başka şekilde görülmeyecek olan Kürt filmlerine daha fazla erişim ve etkileşim sunarken ve bunu yaparken, Birleşik Krallık’taki film izleyicilerini büyütmeyi, Birleşik Krallık’ta ve uluslararası alanda Kürt sinemasının profilini yükseltmeyi amaçlıyor.