#128MilyarDolarNerede sorusunun yanıtı bir sanayici verdi

Türkiye’nin en çok merak ettiği ve twitterda TT olan #128MilyarDolarNerede sorusuna yanıt bir sanayiciden geldi. Sanayici madde madde sorulara yanıt vererek “Vatana zarar veriyorsunuz” dedi.

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolar döviz rezervini erittiği yönünde hükümete yönelik eleştiriler uzun bir zamandır gündemdeki yerini koruyor. 

İktisatçı Mustafa Sönmez, 128 milyar doların iki yıl içinde hangi tarihlerde, hangi kurdan ve kime satıldığının açıklanmasını isterken, muhalefet partileri de bulduğu her platformda aynı soruları dile getiriyor. 

İktisatçı Mustafa Sönmez Merkez Bankası döviz rezervlerine ilişkin Yeni1mecra’ya konuşmuştu.

Son olarak Mudanya’da CHP’nin hazırladığı “128 Milyar Dolar nerede?” yazılı afişler polis tarafından söküldü ve “Cumhurbaşkanlığına hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Bunun üzerine tekrarlanan soru #128MilyarDolarNerede etiketi ile twitterda en çok paylaşılan mesajların başında yer aldı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak “#128MilyarDolarNerede ?” diye sorduk. Cevap alamadık. Bir de şöyle soralım; 128.000.000.000 $ nerede?” paylaşımını yaptı. TBMM’de de pek çok milletvekili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Hazine ve Maliye Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermiş ancak yanıt alamamıştı.

Her gün 1 milyon dolar…

Twitterda pek çok kişi eritilen döviz rezervlerinin büyüklüğünü anlatmak için çeşitli yöntemlere başvurdu. DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın rakamın büyüklüğü için şöyle bir örnek verdi:

“1683’de Viyana’yı kuşattığımız günden beri HER GÜN 1 milyon dolar biriktirsek gene de 128 milyar dolar toparlayamazdık” paylaşımını yaptı.

Hükümet kaynakları Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine ilişkin açıklama yapmazken, sorunun yanıtını STH Genel Başkan Yardımcısı Tanıtım Medya Başkanı Volkan Okçuoğlu’dan geldi. Sanayici olan Okçuoğlu, “Bu soruyu ciddi anlamda soruyorsanız tek tek açıklayayım nerede bu para…” diyerek yanıt verdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da etiketleyen Okçuoğlu, @BaranKk20 hesabından “Sayın @kilicdarogluk buyrun okuyun öğrenin… Sonra da yine muhalefet yapın ama mantıklı doneler ile yapın rica ediyorum…” diyerek şu açıklamayı paylaştı.

Sanayici Volkan Okçuoğlu

1) Şu an yurt içi yerleşiklerde 221.2 milyar $ var… Bu para vatandaş ve şirketlerde…

2) MB döviz satışı haftalara yayılan bir süreç, yani bir gecede 128 milyar dolar satılmadı, bu yüzden de 6.8 gibi sabit bir kurdan satış yok, yani açıkça YALAN söylüyorsunuz…

3) Şirketler yaklaşık 33.1 milyar dolar SATIN ALARAK borç ödedi…

4) Yaklaşık 48 milyar dolarlık altın alımı yapıldı MB tarafından… Bu bir dönem 60 milyar doları zorladı…

5) Bankalarda bulunan 20.1 milyar dolarlık döviz cinsinden kredi ödendi. Bu para da MB den satın alınan dövizdir…

6) Turizm gelirleri bu süreçte ciddi oranda düştü…

Bu sebeple en büyük döviz girdi kalemlerinden birisi sıkıştı… Doğal olarak alım kaynağı MB ye yöneldi…

7) Enerji (doğalgaz) alımı için tamamen yurt dışına bağımlıyız, bu sebeple bundan sorumlu olan BOTAŞ 15 milyar dolara yakın döviz alımı gerçekleştirdi…

Kısacası MB den kaybolan bir para falan yok, eleştirecekseniz mantıklı ve zeka içeren eleştiriler getirin…

Bu hali ile yaptığınız eleştiri hükumeti vurmaz…

Siz doğrudan sanki MB yasa dışı işlem yapmış algısı oluşturmaya çalışıyorsunuz, yani VATANA ZARAR VERİYORSUNUZ…”

4 sorunun yanıtı henüz yok

Hükümet yerine sanayici Volkan Okçuoğlu’nun paylaştığı bilgilerin Merkez Bankası’nın verilerine dayanıp dayanmadığı bilinmiyor, ancak Merkez Bankası’nın daha önce olduğu gibi neden açık bir döviz ihalesi yapmadığı sorusu yine cevapsız kalıyor. 

Öte yandan gerek muhalefet parti temsilcileri gerekse de iktisatçılar 128 milyar doların “hangi tarihlerde”, “ne miktarda”, “hangi kurdan” ve “kimlere” satıldığı sorularının yanıtı vermedi.