13 Gün Yoğun bakımda kalan Covid hastası: Hastalar nefes alamadıkları için çığlık atıyordu!

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 13 gün yoğun bakımda kalan Covid-19 hastası H.Ü (76), yaşadıklarını Yeni1Mecra’ya anlattı.

Mide bulantısı ve nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvuran ve Covid-19 testi pozitif çıkan H.Ü (76), Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı.

7 gün serviste iki kişilik odada kalan H.Ü (76), baş dönmesi ve nefes darlığı şikayetinin arttığını aktardı.

Aşırı baş dönmesiyle iki kez yataktan kalkmak için hareketlendiğinde yere düştüğünü ifade eden H.Ü, ‘Herhangi bir tat alamamaya başlamıştım, verilen ilaçların etkisiyle de koku hissine de kaybettim. Baş dönmesi ve baş ağrısından yerimden kalkamadım’ dedi.

Nefes alamadığım zaman korkudan ağlıyordum

Yoğun bakımdan önce serviste yedi gün beklediğini ve gittikçe nefes darlığının arttığını ekleyen H.Ü., ‘nefes alamadığım her an ölüme yaklaştığımı hissediyordum. Bazen nefes aldığımda geri veremiyordum ve korkudan ağlamaya başlıyordum’ dedi.

Serviste kaldığı yedi gün boyunca 4 farklı hastanın yattığını ve bunlardan 3’ünün yoğun bakıma kaldırıldığını ifade eden H.Ü., ‘Benim durumum daha ağır olmasına rağmen yoğun bakımda yer olmaması gerekçesiyle bekletildim’ diye konuştu.

‘İnsanlar nefes alabilmek için çığlık atıyordu’

Yoğun bakımda kaldığı günleri anlatırken ağlamaklı konuşan H.Ü., hastaların nefes alamadıkları için ağladıkları hatta bazılarının nefeslerini açabilmek umuduyla çığlık attıklarını ifade etti.

24 saate 8-9 kişi ölüyordu

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi covid-19 yoğun bakım ünitesinde her 24 saatte 8-9 kişinin öldüğünü aktaran H.Ü.,  ‘Yoğun bakımda kaldığım süre zarfında solunum cihazından bir dakika bile ayırmadılar, solunum cihazı varken yarı baygın haldeydim ve nefes almakta zorlanıyordum’ dedi. Yaşadıklarını Yeni1Mecra ile paylaşan H.Ü., 13 günlük yoğun bakım tedavisinin ardından taburcu edildi. Oksijen tüpüyle yaşamına devam etmek zorunda kalan H.Ü., son 7 yılda hiç sigara içmemiş, kronik hastalığı olmayan biri.

Yeni1Mecra