15 ilde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

İçişleri Bakanlığınca 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta gece yarısı başlayan sokağa çıkma kısıtlaması 31 Mayıs’ta gece yarısı sona erecek.

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında tedbir amaçlı istisnalar hariç 15 ilde iki günlük sokağa çıkma kısıtlaması saat 24.00’da başladı. Sokağa çıkma kısıtlaması, büyükşehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Samsun, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa ve Van ile Zonguldak’ta uygulanıyor.

30 Mayıs Cumartesi günü bakkal, market, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar bu tarih ve saatler arasında (65 yaş ve üzeri ile 18 yaş ve altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidebilecek. Aynı saatler arasında bu işyerleri adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

30 -31 Mayıs günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile buraların sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilecek.

Vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri sadece adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

31 Mayıs Pazar günü, 14.00-20.00 saatlerinde yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde refakatçileri kısıtlamadan muaf tutulacaklar arasında yer alacak.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlar hakkında adli ve idari işlem yapılacak. Kısıtlama 31 Mayıs Pazar saat 24.00’da sona erecek.