1,5 litrelik asitli saldırıya ‘Kasten yaralama’ kararı

Berfin Özek’in yüzüne asit dökerek yüzünün büyük bölümünün yanmasına ve sağ gözünü kaybetmesine neden olan Ozan Çeltik’e “Kasten yaralamadan” 12 yıl hapis cezası verildi. Karara tepki gösteren Berfin Özek’in avukatı Sert, “1,5 litre asidin, kasten yaralama olarak değerlendirilmesi, ne hukuka ne vicdana sığan bir karardır.” dedi.

HABER MERKEZİ – Hatay İskenderun’da Berfin Özek’e (19) asitli saldırıda bulunan Ozan Çeltik’in “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İskenderun 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına sanık Ozan Çelik, tutuklu bulunduğu Osmaniye 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS aracılığıyla katıldı. Berfin Özek ve ailesinin hazır bulunduğu duruşmaya, destek amacıyla CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve İskenderun Kadın Platformu da katıldı.

Berfin Özek olayı anlatırken fenalaştı

Duruşmada söz verilen Berfin Özek, gözyaşı dökerek olayı yeniden anlattı. Sanık Ozan Çeltik’in en ağır cezayı almasını isteyen Özek, “Bizim çektiğimiz acıları çekmesini istiyorum. Hiç mi düşünmedin nasıl can çekişeceğimi, hiç mi düşünmedin? Ne kadar merhametsiz ve vicdansızsın sen.” diye konuştu. Özek konuşması sırasında fenalık geçirdi. Özek’in avukatı Mehtap Sert de sanığın eylemi planlandığını ve zekice yaptığını belirtti. Avukat Sert, “Berfin’in yüzünün yanı sıra asidi göğüs kısmına döktü. Süt bezlerine de zarar verdi.” dedi.

Sanık avukatı Fadi Tekin ise yaşanan olayın yüreği sızlattığını ve kahreden bir durum olduğunu söyledi. Tekin, kahredici bulduğu olayın faili müvekkilinin, tutuklu bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Ozan Çeltik’e “Kasten yaralama suçundan” 12 yıl 18 ay hapis cezası verdi.

‘Ne hukuka ne vicdana sığan bir karar’

Adliye çıkışı gazetecilere açıklamada bulunan avukat Berfin Özek’in avukatı Mehtap Sert, Berfin’in kadına yönelik şiddetin “yakıcı yüzü” olduğunu belirtti. Bir yıllık hukuk mücadelelerinin bir ayağının tamamlandığını söyleyen Sert, “İstediğimiz gibi bir sonuç çıkmadı. Çıkan sonuç kadına yönelik şiddette meşru bir alan yaratma konusunda büyük bir adım oldu.” dedi.

‘Kadına yönelik şiddet konusunda geriye adım atıldı’

Son günlerde Adalet Bakanlığı’nın ve İçişleri Bakanlığı’nın kadına yönelik şiddete karşı genelge yayınlamasına dikkat çeken Sert, “Kadına yönelik şiddet konusunda ileriye doğru bir adım atıldığı sevincini yaşarken bugün Berfin dosyasıyla birlikte yeniden geriye bir adım atmış oldu.” dedi. Mahkemenin mütalaa doğrultusunda karar verdiğine işaret eden Sert, mütalaada suçun “Kasten yaralama” olarak değerlendirildiğini söyledi.

‘Ne hukuka ne vicdana sığan bir karar’

Sert, şunları kaydetti: “1,5 litre asidin, kasten yaralama olarak değerlendirilmesi, ne hukuka ne vicdana sığan bir karardır. Türkiye’de de emsal kararlar vardır. Kasten yaralama değil kasten öldürme olduğuna dair. Cezaya itiraz edeceğiz.” Mağdur Berfin Özek de karar karşısında şoke olduğunu ifade ederek, “İstediğimiz karar bu değildi. Benim çektiğim acıların karşılığı bu olmaz.” dedi.

İskenderun ilçesinde yaşayan Berfin Özek, 2019 yılında 15 Ocak’ta evine giderken Ozan Çeltik tarafından asitli saldırıya uğramıştı. Olayın faili Ozan Çeltik daha sonra tutuklanmıştı. Berfin’in, saldırı sonucu yüzünün büyük kısmı yanmış, sağ gözünü kaybetmişti. Sol gözünde kısmen görme kaybı olan Berfin, tedavi edilmişti.