16 yıl önce çekilen haber görüntüleri ‘suç delili’ gösterildi

Gazeteci Oktay Candemir hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hazırlanan iddianamede, 16 yıl önce çekilen görüntülerde yer alan sloganlar suç delili sayıldı. 

Van’da bugüne kadar birçok kez gözaltına alınarak serbest bırakılan gazeteci Oktay Candemir hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yeni bir iddianame hazırlandı. Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 4 sayfalık iddianamede, 5 Nisan 2019 tarihinde Candemir’in evine yapılan baskında el konulan dijital materyallerdeki video ve fotoğraflar ile sosyal medya hesabındaki kimi paylaşımlar suç delili olarak gösterildi.  

Haber görüntüleri suçlama konusu yapıldı

İddianamede, 2014-2015 yılları arasında Candemir’e ait Facebook hesabından yapılan 4 paylaşımda PKK bayrakları ve “örgüt mensubu” olarak değerlendirilen bir kişinin çerçeveli fotoğrafının olduğu belirtildi. İddianamede, Candemir’in 2005-2009 yılları arasında Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) toplantı ve gösterilerinde haber amaçlı çektiği görüntüler de suçlama konusu yapıldı. “Kim tarafından nereden çekildiği bilgisine ulaşılamadı” denilen görüntülerdeki sloganlar da delil olarak gösterildi. 

Yargılama 17 Haziran’da başlayacak

İddianamede, Candemir’in yaptığı paylaşımlar ve sosyal medya hesabı incelemesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddia edildi. Candemir’in, daha önce aynı paylaşımlardan kaynaklı yargılandığı ve beraat ettiği şeklindeki savcılık ifadesinin de yer aldığı iddianamede, şöyle denildi:

“Şüpheli her ne kadar beyanında suça konu paylaşımlarla ilgili olarak Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığını beyan etmiş ise de, Van 5’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış olduğu söz konu paylaşımlar ile dosyamıza konu paylaşımların aynı olmadığının tespit edildiği.”

Candemir hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Haziran tarihinde görülecek. 

MA – VAN