17 Mayıs sabahı işe mi gidilecek, evde mi durulacak?

‘Tam kapanma’ 17 Mayıs Pazartesi sabah saat 05.00’te sona erecek. Yeni kurallar ise 17 Mayıs’taki kabine toplantısı sonrasında açıklanacak. O gün geçerli kısıtlamaların ne olduğu hala bilinmiyor.

Korona virüsü vakalarındaki artış nedeniyle 29 Nisan’da başlatılan ‘tam kapanma’ kısıtlamaları 17 Mayıs Pazartesi günü sabah 05.00 itibarıyla sona erecek ancak bu andan itibaren kuralların ne olduğu henüz bilinmiyor.

Tam kapanma kısıtlamalarının yerini nasıl bir kısıtlama sürecine bırakacağı, hangi işletmelerin ne zaman ve hangi saatler arasında açık olacağı, seyahatler ve toplu etkinliklerle ilgili düzenlemenin ne olacağı gibi sorular yanıt bekliyor.

Tek açıklama yapan kurum Milli Eğitim oldu

Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Mayıs Pazartesi günü tüm eğitim ve öğretim kurumlarında uzaktan eğitim yapılacağını açıklamıştı. Bakanlığın Twitter hesabından 12 Mayıs’ta yapılan açıklamada “Resmi ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar, 17 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak durum değerlendirmesinin ardından kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Soylu: 17 Mayıs sabahını bir görelim inşallah

Aynı günde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: da “17 Mayıs 05:00’e kadar bu tedbirlerimiz geçerli. Merak etmeyin, 17 Mayıs 05:00’ten sonra Bilim Kurulu var, Sağlık Bakanlığımız var, ardından kabinemiz var. Daha sonra ne olacağını vatandaşımızla paylaşırız. 17 Mayıs sabahını hep birlikte bir görelim inşallah” diye konuştu.

Erdoğan Kabine toplantısı sonrası açıklanacağını söylemişti

14 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz” açıklaması yaptı. Erdoğan, detayların kabine toplantısının ardından açıklanacağını da söyledi.

Bu durumda 17 Mayıs Pazartesi günü sabah saat 05.00 ile kabine toplantısının yapılacağı zaman dilimi içerisindeki uygulamaların ne olacağı bilinmiyor.

Kaynak: Gazete Duvar