2 bin 511 engelli öğretmen atama bekliyor

Atama bekleyen 2 bin 511 engelli öğretmen adına Ankara’da basın açıklaması yapan Atama Bekleyen Engelli Öğretmenler Platformu, “Bir an önce atama tercih kılavuzunun yayınlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Atama Bekleyen Engelli Öğretmenler Platformu, Ankara Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Bir araya gelen engelli öğretmen adayları, “2511 engelli öğretmen Haziran ayında atama bekliyor”, “Engelli öğretmenler atama bekliyor” yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

Basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Musa Piroğlu da katıldı.

Platform adına açıklamayı engelli öğretmen adayı Ümit Boydan yaptı. Boydan 2 bin 511 engelli öğretmenin işsiz ve sosyal yardımlara muhtaç durumda olduğunu belirtti.

‘Eşit ve etkin katılmak istiyoruz’

Boydan, “Atama bekleyen 2511 engelli öğretmen adayı olarak bizler, eğitimdeki fırsat eşitsizliğine, fiziki ve sosyal şartların zorluğuna rağmen eğitimimizi tamamladık. Kendi ayaklarımız üzerinde durmak, aile kurmak, mesleğimizi icra etmek, Türkiye’mize faydalı ve üretken bireyler olmak istiyoruz. 2014-2023 yıllarını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesinin eylem kararlarında ‘engellilerin istihdama katılımlarının önündeki engellerin kaldırılması’nın amaçlandığı yazmaktadır. Aynı şekilde Resmi Gazetede 30 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan İnsan Hakları Eylem Planında ‘engellilerin istihdamının önündeki engellerin kaldırılması için bir yıl içinde engellilerin mesleklerine uygun kamu görevlerinde istihdamının teşvik edileceği’ de ifade edilmiştir. Çalışma hakkı, bir insan hakkıdır. Biz de herkes gibi topluma tam, eşit ve etkin katılmak istiyoruz” dedi.

Talepler

Boydan, engelli öğretmen adayları adına şu talepleri sıraladı: “Milli Eğitim Bakanlığı’nın Haziran ayı içinde EKPSS ile öğretmen alımı yapmasını, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüzde 3’lük engelli kontenjanını doldurmasını, KPSS puanı ile öğretmen alımlarında eş zamanlı olarak EKPSS puanı ile de engelli öğretmen alımının yapılmasını ve bir an önce atama tercih kılavuzunu yayınlamasını talep ediyoruz.”

MA / ANKARA