20 Baro Başkanı Elçi için ‘Adalet Nöbeti’nde

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’daki Adalet Nöbeti’nde bir araya gelen 20 Baro Başkanı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin bulunmasını istedi. Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, 204 haftadır adliye önünde faillerin bulunması ve yargı önüne çıkarılmasını bıkmadan talep ettiklerini belirterek, “Ancak taleplerimiz şu adliye binasının duvarlarını aşıp içeriye giremedi” dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 4. Ölüm yıldönümü nedeniyle Diyarbakır Barosu ve Tahir Elçi Vakfı tarafından düzenlenen anma etkinlikleri sürüyor. Diyarbakır Barosu’nun “Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü” etkinliği 204’üncü haftasına girerken, her ay başka ilde yapılan Adalet Nöbeti’nin 9’uncu durağı Diyarbakır oldu.

Diyarbakır Adliyesi’nin önünde gerçekleşen etkinlikte, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Hasanpaşa Hanı’nda sergilenmesine izin vermediği fotoğraflar sergilendi. Adalet Nöbeti’nde Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Mardin, Mersin, Muş, Urfa, Şırnak, Dersim, Van ve Yalova Baroları bir araya geldi.

‘İlk başladığımız yerdeyiz’

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, “Halk idaresinin askıya alındığı kayyumlar diyarı Diyarbakır’a hoş geldiniz” sözleriyle konuşmasına başladı. Aydın, “Başkanımız Tahir Elçi’nin katledilişinin üzerinden 4 yıl geçti. Ancak ilk başladığımız yerdeyiz. Tüm girişimlerimize rağmen bir cezasızlık politikasıyla karşı karşıyayız. 204 haftadır burada faillerin bulunması ve yargı önüne çıkarılmasını bıkmadan talep ettik. Ancak taleplerimiz şu adliye binasının duvarlarını aşıp içeriye girmedi” dedi.

‘4 yıldır il il dolaşıyoruz’

Son dört yılda toplanma ve gösteri özgürlüğünün neredeyse tümüyle ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Aydın, yasaklara rağmen sokağa çıkan yurttaşların polisin sert müdahalesine maruz kaldığını, savaş karşıtlığının suç, savaş kışkırtıcılığının ise kural haline geldiğini, kayyum uygulamasının, kadın cinayetlerinin ve çocuk istismarının günlük rutin haline geldiğini ifade etti. Aydın, Elçi cinayeti ve yaşanan haksızlıklar, adaletsizliklerin bir daha yaşanmaması için 4 yıldır il il dolaştıklarını kaydetti.

Aydın’ın konuşmasının ardından Adana, Aydın, Bursa, Mersin, Urfa ve İstanbul baro başkanları da yaptıkları konuşmalarda adalet taleplerini dile getirerek, Elçi’yi andı. Adalet Nöbeti’nde, Hasan Paşa Hanı’nda ‘Müşteri yoğunluğu’ gerekçesiyle Vakıflar Müdürlüğü tarafından sergilenmesine izin verilmeyen Tahir Elçi İnsan Hakları 2. Fotoğraf Sergisi ‘Barış ve Özgürlük’ konulu temalı fotoğraflar da sergilendi.

Anma etkinlikleri kapsamında Diyar Galeria Şehir Sinemaları’nda “Görülmüştür” filmi gösterildi. Film gösterimine Türkan Elçi, Diyarbakır Barosu avukatları ve yurttaşlar katıldı. Film gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı.

MA- DİYARBAKIR