20 ESP’li tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

ESP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 47 kişiden 20’si tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, 27’si de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

ESP’ye yönelik siyasi operasyonda gözaltına alınan ve bugün İzmir Adliyesi’ne çıkarılan 47 kişiden 20’si savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Tutuklamaya sevk edilenler arasında ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş ve ETHA muhabiri Pınar Gayıp da bulunuyor.

ESP’ye yönelik siyasi operasyonda gözaltına alınan ve bugün İzmir Adliyesi’ne çıkarılan 47 kişiden 20’si savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş ve Etkin Haber Ajansı muhabiri Pınar Gayıp’ın da aralarında bulunduğu 47 kişinin sorgusunu tamamlayan Savcı Bekir Küçük, bir saat ara verdikten sonra kararını açıklamaya başladı. Savcı 47 kişiyle ilgili kararını gruplar halinde 3 saati aşkın bir zaman içinde açıkladı. Savcı Bekir Küçük’ün karar açıklama sürecinde Terörle Mücadele Şubesi polisleri savcının odasından çıkmaması dikkat çekti.

Gümüştaş ve Güngör için “örgüt yöneticiliği” iddiası

Bir itirafçının ifadeleri dayanak yapılarak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenler arasında ESP Eş Genel Başkanı Avukat Özlem Gümüştaş, gazeteci Pınar Gayıp, ESP İstanbul İl Eşbaşkanı Ezgi Bahçeci, SKM MYK üyesi Satiye Ok, Limter-İş Sendikası Genel Başkanvekili Levent Akhan ve sendikanın Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör de bulunuyor.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları, ESP Eş Genel Başkanı Gümüştaş ve HDP PM üyesi Güngör’ün ‘örgüt yöneticisi’ olma, 18 kişinin ise ‘örgüt üyesi’ olma iddiasıyla tutuklamaya sevk edildiklerini bildirdi.

27 kişi adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı

Ezilenlerin Hukuk Bürosu Avukatlarından Kamil Ağaoğlu ve Yenikapı Tiyatrosu’ndan 5 tiyatrocunun da aralarında bulunduğu 27 kişi ise savcılık sorgularının ardından adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Tutuklamaya sevk edilenlerin isimleri şöyle:

Özlem Gümüştaş

Pınar Gayıp

Levent Akhan

Satiye Ok

Pınar Türk

Deniz Bakır

Ezgi Bahçeci

Sıtkı Güngör

Kerim Altınmakas

Atilla Dalkılıç

Alev Özkiraz

Ceren Çoban

Hakan Kafadar

Seyit Cem Çakmak

Rıdvan Coşkun

Burak Yılmaz

Begüm Ateş

Gülşah Padak

Yener Aygün

Nihat Ünal

Adli kontrol kararıyla serbest bırakılanların isimleri şöyle:

Zindan Dorudemir

Medine Çam

Safa Ensar Albağlar

Tuncay Kılıç

Nazlı Masatçı

Kamil Ağaoğlu

Mehmet Küçük Günaydın

İsmail Özer

Eda Can Demir

Yunus Kara

Ozan Özgenler

Nesrin Salduz

Engin Ateş

Nevzat Alkan

Emrah Alkan

Deniz Çanak

Deniz Dilli

Zeynel Sabaz

Kutay Soybil

Akgün Irgat

Cihan Taşkın

Efe Özcan

Güldem Hantaş

Mehmet Fatih Bilben

Rezzan Mintaş

Erol Erol

Talat Bingöl

Hakimlik ifadeleri başladı

Bu arada tutuklama istemiyle sevk edilenlerin Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifade işlemleri de başladı. Hakimlik sorgularının ardından ESP yöneticisi Kerim Altınmakas, Gülşah Padak hakkında tutuklama, Nihat Ünal, Begüm Ateş ve Yener Aygün hakkında ise serbest bırakılması yönünde karar verildi.

ETHA