20 yaşındaki Barış Çakan’ı öldürmekten 3 kişi tutuklandı

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 20 yaşındaki Barış Çakan’ı kalbinden bıçaklayarak öldüren 3 kişi tutuklandı.

Barış Çakan

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Barış Çakan’ı öldürdükleri iddia edilen 3 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Açıklamada Çakan’ı kalbinden bıçaklayarak öldürülmesiyle ilgili olayda şüpheliler K.Y., A.B., ve Ö.Y.’nin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıkları belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Maktulün arkadaşı B.A’nın şahıslara ezanın da okunduğunu, yüksek sesli müziği kısmalarını söylemesi üzerine taraflar arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü, kavgada maktül Barış Çakan’ın bıçaklanarak öldürüldüğü, olayla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüpheliler K.Y ve A.B ile suça sürüklenen çocuk Ö.Y’nın Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alındıktan sonra tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildikleri, şüpheliler ve suça sürüklenen çocuğun Sulh Ceza Hakimliğince ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verilmekle, soruşturma işlemlerine Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığımızca titizlikle devam edilmektedir.”

HDP’li Kaçmaz: Çakan’ın ailesine baskı kuruluyor

Çakan’ın cenaze törenine katılan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Birileri aile ve akrabaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Birileri gerçeği örtbas etmeye çalışıyor” dedi.

HDP Ankara İl Örgütü, Çakan için basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, HDP heyeti arasında yer alan HDP Şırnak Milletvekilli Hüseyin Kaçmaz, HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemiloğlu ve HDP’li eski vekil Nihat Akdoğan katıldı. HDP heyeti aileye başsağlığı diledi. Sinemiloğlu, ailenin dün kendilerine olayla ilgili anlattıklarını şu şekilde aktardı:

“Barış dün akşam 20.00 sularında bir arkadaşı tarafından parka çağrılıyor ve parka gidip Kürtçe müzik dinliyorlar. Parkta bulunan 3 farklı genç Barış ve arkadaşına ‘Kürtçe dinleyemezsiniz’ diyorlar. Bundan sonra da Barış katlediliyor.”

‘Bize Kürtçe müzik dinlediği bilgisi paylaşıldı’

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, olayın sosyal medyada duyulması sonrası aileye ulaştıklarını, aile yakınlarının Barış Çakan’ın babasının yanında Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile görüştüğünü ifade etti. Kaçmaz, “Olayın Kürtçe müzik dinlendiği iddiasıyla gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Sosyal medyada Barış’ın kuzeni tarafından da net bir şekilde paylaşıldı. Ancak saatler sonra Valilik açıklama yapıyor. Bu tarz olaylarda yaratılan baskı mekanizmasını maalesef biliyoruz. Bu tarz olayların sosyolojik alt yapısında yatan devletin ötekileştiren politikaları olduğunu biliyoruz. Barış Çakan parti çalışmalarımıza da katılan bir genç arkadaşımızdı. Böyle bir olayda hayatını kaybetmesi bizi derinden üzdü. Bu tarz olayların tek sorumlusu iktidardır” dedi.

‘Gerçek örtbas edilmek isteniyor’

Bugün 6 kişilik vekil ve HDP il, ilçe yöneticilerinin arasında bulunduğu bir heyetle cenaze işlemlerini takip ettiklerini ifade eden Kaçmaz, “Birileri bir şey saklamaya çalışıyor. Birileri aile ve akrabaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Birileri gerçeği örtbas etmeye çalışıyor. Gerek yandaş medyanın ilgisi ve ısrarla babasının kalabalıktan kaçırılmaya çalışılması bize bir baskı, yönlendirme olduğu konusunda büyük şüpheler uyandırılıyor. Bizler biliyoruz, benzer olaylarda gerçeği saptırarak farklı göstermeye çalışılıyor. Bu olayda da böyle bir şey söz konusu” diye konuştu.

Kaçmaz, “Bu düşmanlaştırışı, ötekileştirici dil terk edilmelidir. Bu tehlikelidir. Bu halkı birbirine kırdırtmalarına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.