2021 yılı merkezi bütçe görüşmeleri başlıyor

2021 yılı merkezi bütçe görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 21 Ekim günü Cumhurbaşkanı Oktay’ın sunumuyla başlayacak.

Fotoğraf: Arşiv

AK Parti hükümetlerinin 19’uncu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş sonrası hazırlanan 3’üncü bütçe olan 2021 yılı merkezi bütçesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 17 Ekim’de TBMM’ye sunulmuştu.

Bu yıl ilk kez “program bütçe” esaslarına göre hazırlanan bütçenin görüşmelerine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 21 Ekim’de saat 14.30’da 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne ilişkin yapacağı sunumla başlanacak.

Bütçenin geneli üzerinde 27 Ekim’de görüşmeler yapılacak

Bütçe sunumunun ardından komisyon üyelerinin hazırlıkları için komisyon çalışmalarına yaklaşık bir hafta ara verilecek. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 27 Ekim Salı günü bütçenin geneli üzerindeki görüşmeler yapılacak.

Bu arada bu yıl bütçe görüşmeleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle daha geniş alana sahip TBMM Tören Salonu’nda olacak. Bu kapsamda Meclis Başkanlığınca, Tören Salonu’nda gerekli düzenlemeler yapıldı.

AA – TBMM