22 barodan ortak açıklama: AİHM kararı uygulansın

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili ortak açıklama yapan 22 baro, “AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey’den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu unutulmamalıdır. Karar derhal yerine getirilerek Selahattin Demirtaş tahliye edilmelidir” dedi.

Adana, Adıyaman, Ağrı, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, Antep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Dersim, Urfa ve Van baroları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “serbest bırakılması kararının” uygulanmasını istedi.  

Hükümetin kararı uygulamama yönünde mesaj vermesinin ardından 22 baro, ortak yazılı açıklama yaptı.

Demirtaş’ın 2016 Kasım’ından bu yana Edirne Cezaevi’nde tutulduğu hatırlatılan açıklamada, bu tutuklama nedeniyle AİHM’in 20 Kasım 2018 tarihinde Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği kararını verdiği ve Demirtaş’ın tahliye edilmesini istediği, buna rağmen tahliye edilmediğine işaret edildi.  

Karar yerine getirilmeli

Hem hükümet hem de Demirtaş’ın avukatları tarafından Büyük Daire’ye taşınan dosya ile ilgili Büyük Daire’nin incelemesini tamamlayarak 22 Aralık’ta kararını açıkladığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Büyük Daire kararında özetle ‘Demirtaş’ın siyasi amaçlarla Sözleşme’ye aykırı bir şekilde tutuklandığı, Meclis içinde ve dışında yaptığı konuşmaların yargılamaya konu edilmesi nedeniyle ifade özgürlüğünün ve serbest seçim hakkının ihlal edildiği, 20 Eylül 2019 tarihli ikinci tutuklamanın da ilk tutukluluğun devamı niteliğinde ve Sözleşme’ye aykırı olduğu, derhal serbest bırakılması gerektiği belirtilmiştir. 

‘Demirtaş tahliye edilsin’

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesi’ne göre, Mahkeme’nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır.

Yine Anayasa’nın 90. maddesine göre ulusal norm hiyerarşisinde Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerde yer alan hükümlere üstünlük tanınmaktadır. AİHM kararlarının uygulanmamasının Konsey’den çıkarılmaya kadar giden sonuçlarının olduğu da unutulmamalıdır.

Bu nedenle; Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleri de dikkate alındığında, Anayasamızın 2. maddesinde belirtilen bir hukuk devleti olmanın gereği olarak AİHM kararı derhal yerine getirilerek Selahattin Demirtaş, tahliye edilmelidir.”

MA