24 ilde sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 24 ilde 9 Mayıs saat 00.00’da uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlaması 10 Mayıs saat 00.00’da sona erecek.

İstanbul İstiklal Caddesi Fotoğraf: Arşiv/AA

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 10 Mayıs saat 00.00’a kadar sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Daha önce 30 büyükşehir ve Zongul’dak ilinde uygulanan kısıtlama “normalleşme” kararlarıyla 23 büyükşehirde uygulanacak. Genelgeye göre; kısıtlama Zonguldak ili ile Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van büyükşehirlerde uygulanacak.

Marketler kapalı olacak

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında 9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri market, bakkal ve manavlar kapalı olacak.

Fırın ve unlu mamul satışı yapan işyerleri açık olacak

9 ve 10 Mayıs günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak. Tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

Anneler Günü için çiçek satan işyerleri açık olacak

Evlere paket servisi için lokanta ve restoran tarzı işyerleri faaliyet gösterebilecek. 10 Mayıs Pazar gününün “Anneler Günü” olması nedeniyle 9-10 Mayıs’ta evlere servis şeklinde hizmet sunmak üzere sadece çiçek satan iş yerleri de açık kalabilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar Pazar günü 4 saat çıkabilecek

6 Mayıs tarihli, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişilere istisna uygulanması Genelgesi çerçevesinde ise 10 Mayıs Pazar günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ve ihtiyaç duyulan hallerde bunların refakatçileri de istisna kapsamında olacak.

Seyahat izin belgesi geçerli olacak

Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esas olacak. Seyahat izin belgeleri sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacak. Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu düzeninin tesisi için görevli olan kamu görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce gerekli tedbirler alınacak.

Kararlara uymayanlara kanuni işlem uygulanacak

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması pazar gecesi 00.00’da sona erecek.

Kaynak: AA