27 öğrenciyi istismar eden öğretmene 621 yıl hapis cezası

Antalya’da 27 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla yargılanan sanık öğretmen Mahmut Aydın Köksar’a 621 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

UCİM Başkanı Saadet Özkan, 27 çocuk içindeki bir çocuğun konuşmasıyla sanığın 600 yılı aşkın bir ceza aldığını vurguladı. 

Mahkeme kararının ardından aileler avukatlara sarılarak duygulu anlar yaşadı Fotoğraf: AA

Antalya’da 27 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklu olan sanık Mahmut Aydın Köksar’ın yargılanmasına Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya sanık Köksar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı, mağdur öğrencilerin aileleri ve taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu. 

26 çocuğa yönelik nitelikli cinsel istismardan ceza

Köksar, savunmasında, üzerine atılı suçlamaları reddederek, beraatına ve tahliyesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Köksar’a 26 çocuğa yönelik “Tehdit, hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanma ile zincirleme şekilde basit ve nitelikli cinsel istismar” suçlarından 621 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, sanığın bir öğrenciye “cinsel istismar” suçundan ise beraatına karar verdi. 

Öğretmenlikten men edildi

Mahkeme heyeti, sanık Köksar’ın öğretmenlikten men edilmesine hükmederken, yargılama sürecinden pişmanlık göstermemesi nedeniyle de indirim hükümlerini uygulamadı. Yargılama sonunda mağdur öğrencilerin aileleri gözyaşları arasında mahkeme heyetine alkışlarla teşekkür etti. 

Avukat Serap Ertuğrul (ortada)

‘Kararın bir üst mahkemece onanmasını temenni ediyoruz’

Duruşma sonunda Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Avukatı Serap Ertuğrul, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği karardan memnun olduklarını ve kararın bir üst mahkemece onanmasını temenni ettiklerini söyledi.

‘Bir çocuğun konuşmasıyla ülke bir istismarcıdan kurtuldu’

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan da 27 çocuk içindeki bir çocuğun konuşmasıyla sanığın 600 yılı aşkın bir ceza aldığını vurguladı. Küçük bir çocuğun konuşmasıyla bu ülkenin bir istismarcıdan kurtulduğunun altını çizen Özkan, şöyle konuştu:

UCİM adliye önünde açıklama yaptı

“Ben o çocuğa bütün milletimiz önünde teşekkür ediyorum. O çocuğa şunu demek istiyorum; Güzel çocuğum, iyi ki konuştun ve o istismarcıyı içimizden temizledin. 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kararlarından birini verdi. Bize şu mesajı verdi; Adaleti doğru uygularsak çocukları kurtarabiliriz. O yüzden ‘Adalet mülkün temelidir’ yazısı gönüllerimizde vuku buldu, bugün adalet yerini buldu.”

‘Yasalarda bir sorun yok ancak yasa uygulayıcılarda bir sorun var’

UCİM Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan da verilen karardan mutlu olduklarını belirterek, yasalarda bir sorun olmadığını ancak yasa uygulayıcılarında bir sorun olduğunu söyledi. Ceylan, “Bugün burada sanığa 600 yıla aşkın bir ceza verildi.” dedi.

AA – ANTALYA