Berat Albayrak’ın dün akşam instagram hesabından yaptığı istifa açıklamasıyla ilgili olarak, yaklaşık 27 saat sonra İletişim Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Berat Albayrak’ın istifasının kabul edildiğine dair açıklama yapan İletişim Başkanlığı ‘Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın görevden af talebine ilişkin kamuoyu açıklaması’ başlığıyla bir metin yayınladı.

Açıklama’da ‘af talebi kabul edildi’ ibaresi dikkat çekti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Türkiye’nin Cumhuriyet tarihindeki en büyük yönetim reformu olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişin ardından Sayın Cumhurbaşkanımız kabinesini kurarak, milletimizin takdirine sunmuştur.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabinede yer alan bakanlarımız, 10 Temmuz 2018 tarihinde Meclis’te yemin ederek resmen görevlerine başlamışlardır.

Daha önceki hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapan İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Cumhuriyetimizin 66’ncı Hükümeti olan bu kabinede, Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer almıştır.

Bölgesel ve küresel siyasi krizlere ilave olarak koronavirüs salgını sebebiyle gelişmiş devletlerin dahi ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın gayretleriyle ülkemiz, bu kritik süreçte olabilecek en az hasarla yoluna devam etmiş, sayın bakanımızın başarıları sayın Cumhurbaşkanımız tarafından takdir edilmiştir.

‘Affını isteyen açıklama’

Bilindiği gibi, 8 Kasım 2020 Pazar akşamı, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, sosyal medya hesaplarından birinde sağlık nedeniyle görevden affını isteyen bir açıklama yapmıştır.

Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir.”