‘3 Ağustos Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü ilan edilsin’

HDP Kadın Meclisi, IŞİD çetelerinin Şengal’e saldırısının 6’ıncı yıldönümünde, “3 Ağustos günü, ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ ilan edilmeli” çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

HDP Kadın Meclisi, IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Êzidî’yi soykırıma maruz bırakmasının 6’ncı yıldönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 3 Ağustos 2014 tarihinde IŞİD çetelerinin, Şengal’e saldırısı sonucu binlerce Êzidî’nin soykırıma uğradığı, 6 bin kadın ve çocuğun esir alındığı, 400 bin Êzidî’nin zorla göçertildiği hatırlatıldı.

‘Esir alınan kadın ve çocuklara cinsel işkence uygulandı’

Esir alınan kadın ve çocuklara cinsel işkence uygulandığına, köle pazarlarında para karşılığında zorla din değiştirmeye maruz bırakıldığına dikkat çekilen açıklamada, “IŞİD çetelerinin özellikle Êzidî kadınlara uyguladığı bu yöntemler, Êzidî kadınları şahsında kadın iradesini teslim alma ve biat ettirme politikasının bir devamıdır.” denildi.

‘Cins kırımının tekrarlanmaması için mücadele yükseltilmeli’

Açıklamada, kadınları köle pazarlarına çıkaran zihniyetin Ortadoğu’da gelişen kadın özgürlük mücadelesine karşı yapıldığına dikkat çekildi. Açıklamada, şunlar ifade edildi:

“11-12 Mart 2017 tarihinde Almanya’da Uluslararası Êzidî Kadın Konferansında, IŞİD çeteleri tarafından alıkonulan Êzidî kadınların özgürleştirilmesi için uluslararası düzeyde etkili bir mücadelenin elzem olduğu vurgulanmış ve bu çerçevede 3 Ağustos tarihinin ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ olarak ele alınması kararlaştırılmıştır.”

Kadınlara yönelik cins kırımının tekrarlanmaması için mücadelenin yükseltilmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, “3 Ağustos günü, ‘Kadın Kırımı ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü’ ilan edilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.” denildi.

‘Êzidî kadınları kendi savunmalarını örgütleyerek kadınlara örnek oldular’

Tarih boyunca 73’üncü kez soykırıma uğrayan Êzidî halkının, bugün Şengal Dağı’nda kolektif iradelerini ortaya koyarak Halk ve Kadın Meclislerini oluşturduklarına vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Êzidî kadınlar, kendi savunmalarını örgütleyerek, soykırım ve saldırı riski altında olan tüm dünya halklarına ve ezilen tüm kadınlara da örnek oldular. Biz kadınlar, yaşadıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen dimdik ayakta kalmış Êzidî kadınların bu direniş ve mücadelesini bir kez daha selamlıyoruz. Onların mücadelesi, bizim de mücadelemizdir.”