33 baro başkanı: Ünsal ve Timtik hapishane koşullarından daha ağır koşullarda tutuluyor

33 baro başkanı, ölüm orucundaki meslektaşları Timtik ve Ünsal’ın iradeleri dışında tutuldukları hastanelerde hapishane koşullarından daha ağır koşullarda olduklarına dikkat çekti.

Baro başkanları Timtik ve Ünsal’ın ivedi bir şekilde tahliyesini talep ederek, “Tahliyeleriyle birlikte meslektaşlarımızın yaşamları hakkında aldıkları kararı yeniden değerlendirmeleri için ısrarcı olacağımızın teminatını veriyoruz.” dedi.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinde kalmaları uygun değildir” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ve istemleri dışında hastanede tutulan ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için 33 baro başkanı ortak yazılı açıklama yaptı.

‘20 avukat 159 yıl hapis cezasına çarptırıldı’

Açıklamada, 2017 yılında başlayan “hukuksuz soruşturma ve kovuşturma” süreçleri sonucunda 20 avukata “avukatlık mesleğini icra etmeleri” suçu atfedilerek 159 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Söz konusu dava dosyasının şu an Yargıtay önünde olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, “Dosyanın ivedi bir şekilde incelenmesi ve bozulması gerekirken halen bir karar verilmiş değil.” denildi.

‘Hapishane koşullarından daha ağır koşullarda iradeleri dışında tutuluyorlar’

Yine bu süreçte, meslektaşları Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik’in “Adil yargılanma” talebi ile başlattıkları açlık grevini 5 Nisan Avukatlar Gününde “ölüm orucuna” çevirdiklerinin hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“ATK’nun yaptığı muayene sonucunda ‘hapishanede kalamaz’ raporu vermesine rağmen, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye yerine, hastanede zorla tutularak tedavi edilmelerine karar verdiğini de yaşadık ve gördük. Bu kararla birlikte her iki meslektaşımız halen hapishane koşullarında daha ağır koşullara sahip mahkum koğuşu denen hava olmayan hücrelerde iradeleri dışında tutuluyorlar.”

‘Risk altında olan sadece Ebru ve Aytaç’ın hayatları değil’

Ebru ve Aytaç’ın hızla geri dönülemez olana doğru gittiklerine dikkat çekilen açıklamada, “Risk altında olan sadece Ebru ve Aytaç’ın hayatları değil, savunma hakkının ta kendisidir. Çünkü meslektaşlarımızın talebi tüm yurttaşların ihtiyacı/hakkı olan adil yargılanma hakkıdır. Bu nedenle de haklı ve yerine getirilmesi son derece basittir.”

‘İvedi biçimde tahliye edilmesini talep ediyoruz’

Bugün vicdan sahibi herkes için Ebru ve Aytaç’ı yaşatmanın bir sorumluluk olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

“Bizler baro başkanları olarak bu sorumluluk bilinciyle tüm yetkililere çağrıda bunuyor: Adil yargılanma hakkının sağlanmasını, Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın Adli Tıp Kurumu raporu uyarınca ivedi bir biçimde tahliye edilmesini talep ediyor ve tahliyeleriyle birlikte meslektaşlarımızın yaşamları hakkında aldıkları bu kararı yeniden değerlendirmeleri için ısrarcı olacağımızın teminatını veriyoruz.”

Açıklamada, Adana, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tunceli, Van ve Yalova baro başkanlarının imzası yer aldı.