35 fakülte, enstitü ve yüksekokul kapatıldı

Cumhurbaşkanı kararıyla, 12 üniversitedeki 35 fakülte, enstitü ve yüksekokul kapatıldı.

Aynı kararla açılan 26 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul arasında, Boğaziçi Üniversitesi’nde hukuk ve iletişim fakülteleri yer aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; 12 üniversitedeki 35 fakülte, enstitü ve yüksekokul kapatıldı. 20 üniversitede ise 26 yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kuruldu. 6 üniversitedeki 9 fakülte ve yüksekokulunun ise ismi değiştirildi. Kapatılan fakülte, enstitü ve yüksekokulların isimleri şöyle;

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Batı Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Doğu ve Afrika Araştırmaları Enstitüsü, Avrasya Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, İstanbul Atlas Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri, İskenderun Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü, Çevre ve Deniz Bilimleri Enstitüsü, Demir-Çelik Enstitüsü, Enerji Enstitüsü, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kadir Has Üniversitesi İşletme Fakültesi, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitüleri ile Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri.

Boğaziçi’ne iki fakülte

Öte yandan rektör atanmasıyla gündemde olan Boğaziçi Üniversitesi’nde de İletişim ve Hukuk fakülteleri açıldı.

 Yeni1Mecra