35 milyonu aşkın kişi bankalara borçlandı

CHP Milletvekili Gürer’in önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, 1 milyon 517 bini takipteki müşteriler olmak üzere, bankalardan bireysel kredi alan müşteri sayısının 35 milyon 35 bin olduğunu açıkladı. 

Gürer, artan ekonomik buhran sonucunda, yaşamın kredili yaşama döndüğünü belirterek, özellikle sabit geliri olanlar içinde borcu olmayan vatandaşın neredeyse kalmadığını söyledi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in bankalara borcu olan vatandaşlar ile borç miktarı ve takiptekilerin sayısının açıklanmasına ilişkin verdiği soru önergesini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan yanıtladı. Bakan Elvan, 2016 yılının Aralık ayında 28 milyon 572 bin 786 olan bankaların bireysel kredi müşteri sayısının Mart 2021 yılında 35 milyon 35 bin 38 olarak hesaplandığını belirtti.

‘2 milyon 382 bin kişi konut kredisi kullandı’

Aralık 2016’da konut kredisi müşteri sayısının 2 milyon 382 bin 38 ve kredi miktarının da 164 milyar 850 milyon TL olduğunu bildiren Elvan, Mart 2021’de ise konut kredisi müşteri sayısının 2 milyon 565 bin 104, kredi miktarının ise 277 milyar 737 Milyon TL olduğunu kaydetti. 

’29 milyon kişi kredi kartı sahibi’

Mart 2021 dönemi itibarıyla bankaların stok kredi kartı alacak tutarının (takiptekiler dahil) 160,4 milyar TL olduğunu belirten Elvan, stok kredi kartı müşteri sayısının (takiptekiler dahil) ise 29,1 milyon kişi olduğunu ifade etti. Bakan Elvan, Mart 2021 itibariyle banka müşterilerinin çektiği konut kredisinin 277.7 milyar TL, taşıt kredisinin 13.7 milyar TL ve ihtiyaç kredisinin ise 412.5 milyar TL olmak üzere toplam 703,9 milyar TL olarak belirlendiğini bildirdi. 

Kredilerin yüzde 32.1’i konut için

Mart 2021 dönemi itibarıyla stok bireysel kredi tutarının (takiptekiler dâhil) yüzde 32,1’inin konut kredisi olduğunu ifade eden Elvan, yüzde 1,6’sının taşıt, yüzde 47,7’sinin ihtiyaç ve yüzde18,6’sının kredi kartı alacaklarından oluştuğunu da sözlerine ekledi. 

Gürer: Sabit geliri olanlar içinde borcu olmayan vatandaş kalmadı

CHP’li Gürer, artan ekonomik buhran sonucunda, yaşamın kredili yaşama döndüğünü ve özellikle sabit geliri olanlar içinde borcu olmayan vatandaşın neredeyse kalmadığını belirtti. Vatandaşın yaşamına kredi kullanarak devam etmeye çabaladığını ancak ödeme güçlüğü nedeniyle beklentilerini karşılayamadığını ifade eden Gürer, şunları kaydetti:

“Kredileri kredi ile ödemeye çalışanlar var. İş yaşamının en büyük dayanağı kredi. Tarımda, kredi ile işler dönüyor. Borçlanma sürecinde gelir gider dengesi sapınca sorunlar artıyor, icralar başlıyor. Sorunlar yuvaların dahi dağılmasına neden oluyor. Geçim zorlaştı. Gelir sabit gider arttı. Çok zor ve sorunlu bir süreçte bir umutla krediye sarılanlar, ödemede zorluk yaşayınca ve bu sefer umduklarını bulamayınca sorunlar katlanarak devam ediyor.”

Gürer’in önergesinde şu sorular yer almıştı:

  • Türkiye’de son 5 yılda bankalara çeşitli şekillerde borcu olan vatandaş sayısı nedir?
  • Ülkemiz vatandaşlarının son 5 yılda konut kredisi borcu ne kadardır? Kaç vatandaş konut kredisiyle ev almıştır? Ülkemizdeki konut stoku nedir?
  • 3 bin TL ve daha az aylık geliri olan vatandaşın ortalama bankalara kredi borcu ne kadardır? 2 bin 500 ile 3 bin lira geliri olanların kullandığı kredi miktarı ne kadardır?
  • Kaç vatandaşın banka kredi kartı borcu vardır? Bu borç tutan ne kadardır?
  • 2020 yılında kullanılan ve önemli bölümünü ihtiyaç kredilerinin oluşturduğu tüketici kredileri ile konut kredilerinin toplam tutan nedir?
  • Son 5 yılda ülkemizde banka borçlarını ödeyemeyen ve kara listeye giren kişi sayısı kaçtır?
  • Vatandaşın bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi ve kredi kartı gibi banka borçlarının dağılım oranı nedir?
  • Ülkemizde bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi ve kredi kartı borcu nedeniyle mahkemelik olan kaç kişi vardır?
  • Bankalarda çek hesabı bulunan kaç kişinin çeki karşılıksız çıkmıştır? Karşılıksız çekten hapis yatan kaç vatandaşımız vardır?

Yeni1Mecra