4 eski bakandan ‘Meclis Göreve’ kampanyasına destek

Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) başlattığı “Meclis Göreve” kampanyasına 4 eski bakan da çektikleri video ile destek verdi.

Fotoğraf: Erhan Demiralp/DepoPhotos

Geçmişte kadın ve aileden sorumlu devlet bakanlığı görevinde bulunan 4 siyasetçi, EŞİK’in 22 Ocak’ta “Bu ülkede her gün 3 kadın öldürülüyor, bu artık bir #cinskırım” diyerek başlattığı ve kadına karşı şiddet ile kadın cinayetlerinin durdurulması kampanyasına birer video çekerek destek verdi.

Eski bakanlar İmren Aykut, Önay Alpago, Hasan Gemici ve Abdülkadir Ateş, TBMM’yi özel oturum düzenleyerek acil eylem planı oluşturmaya çağırdı.

Aykut: Bu vahşetin sebeplerini merak etmiyor musunuz?

Devlet Bakanlığı yaptığı sırada, 1989’da, Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürlüğü’nü kuran Dr. İmren Aykut, TBMM Başkanı Şentop’a seslenerek, “Siz oraya kadınların oyları ile geldiniz, bu vahşetin sebeplerini merak etmiyor musunuz” diye sordu.

Ateş: Vahşeti sıradan adli olaylar olarak görmekten vazgeçin

1994-1995 arasında Kadın/Aileden Sorumlu Devlet Bakanı olan Önay Alpago, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek kadını şiddetten korumaktan vazgeçmek demektir” dedi. 1996’da da Devlet Bakanı olan Abdülkadir Ateş, iktidarın kadınlara karşı şiddet ve vahşeti sıradan adli olaylar olarak görmekten vazgeçmesi gerektiğini söyledi. 

1999-2002 yılları arasında aynı görevi yürüten Hasan Gemici ise kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerinin ülkemizin geleceğini tehdit eden boyutlara ulaştığına dikkat çekti.

Yeni1Mecra