4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında 31 ilde uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında tedbir amaçlı 23, 24, 25 ve 26 Nisan’da 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Kısıtlamaya ilişkin İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgede yer alan uygulamaların bazıları şöyle olacak;

23-24 Nisan’da market ve bakkallar 09.00-14.00 arası açık olacak

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 23-24 Nisan tarihlerinde ise marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. 25-26 Nisan’da ise marketler ve bakkallar kapalı olacak.

Bu kapsamda vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Fırın ve unlu mamul iş yerleri açık olacak

Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacak.

23 -24 Nisan tarihlerinde vatandaşların dışarı çıkamadığı saatler ile 25-26 tarihlerinde, tatlı satış amaçlı iş yerleri, sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek. Ramazan ayı nedeniyle, sokağa çıkma kısıtlamasının olacağı günlerde sadece evlere paket servis şeklinde olmak üzere; faaliyet gösterecek iş yeri, kurum ve kuruluşlar şöyle;

Lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT ve benzeri).

Seyahat izin belgeleri geçerli olacak

Seyahat izin belgeleri sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklaması süresince geçerli olacak. Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu düzeninin tesisi amacıyla görevli olan kamu görevlilerinin şehir içi toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce gerekli tedbirler alınacak.

Ekmek dağıtımı için plan yapılacak

Ekmek dağıtımının düzenli olması amacıyla vali ve kaymakamların başkanlığında fırıncılar odası, yerel yönetim, emniyet ve jandarma temsilcilerinin katılımıyla oluşacak komisyon tarafından, her mahalle için muhtar görüşü de alınarak hızla il/ilçe ekmek dağıtım planı yapılacak. Planlama dışında, sadece Vefa Sosyal Destek Birimleri ekmek dağıtımını gerçekleştirebilecek.

Kanuni işlem yapılacak

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilebilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.