4 ilde bini aşkın yerleşim birimine ulaşılamıyor

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta olumsuz hava koşulları nedeniyle bin 44 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı.

Ardahan’da ise soğuklar nedeniyle çeşmeler dondu.

Muş’ta yol açma çalışmasından – AA

Van, Hakkari, Bitlis, Muş ve Ardahan da, olumsuz hava koşulları devam ediyor. Yoğun kar ve tipi nedeniyle Van kent merkezi ve ilçelerinde 360 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor. Kentin tamamında etkili olan kar, ulaşımda aksamalara yol açtı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Hakkari kent merkezi ile ilçelerine bağlı 49 köy ve 148 mezra yoluna kar, tipi ve çığ nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Önceki gün kapanan 326 yerleşim yeri yolundan 129’unu açan İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, diğer yolların da ulaşıma açılması için çalışma yürütüyor.

Muş’ta da, kar ve tipi nedeniyle 87 köy yolu ulaşıma kapandı. Muş Belediyesi ekipleri olası kazaları önlemek amacıyla kaldırımlarda ve ana caddelerde biriken karları temizledi. Öte yandan Muş-Bitlis kara yolunda, sürücüler, kar ve sis nedeniyle ilerlemekte güçlük çekiyor.

Bitlis Hizan’da vatandaşlar damlarında biriken karları temizledi – AA

Bitlis’te ise kar ve tipiden dolayı il merkezi ve ilçelerde, 400 yerleşim biriminin yolu ulaşıma kapandı. Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçelerinde de etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hizan da vatandaşlar evlerinin damında biriken karları temizlerken, Tatvan ilçe genelinde de kaldırımlarda ve caddelerinde biriken karlar temizlenmeye çalışılıyor.

Belediye ve kara yolları ekiplerinin, ulaşımda aksama yaşanmaması için kar temizleme çalışmaları 4 ilde de sürdürüyor.

Ardahan’da dondurucu soğuklar

Ardahan’da donan çeşmelerden – AA

Ardahan’da bir süredir etkili olan kar yağışının ardından etkisini artıran soğuklar nedeniyle sabah erken saatte dışarı çıkmak zorunda kalan vatandaşlar zor anlar yaşadı. Evlerinin önü ve araçlarının üzerindeki karlar ile camlarındaki buzu temizleyen vatandaşlar, soğuklar yüzünden sokakta yürümekte güçlük çekti.

Ardahan – AA

Bazı öğrencilerin okula giderken soğuklardan etkilendiği gözlenen kentte sokakta yürüyen bazı vatandaşların kaş ve kirpikleri dondu. Kentte soğuklar nedeniyle çeşmeler dondu, Kura Nehri’nde yükselen buhar ise güzel görüntü oluşturdu.