4 yaşındaki Leyla’nın ölüm olayına ilişkin dava ertelendi

Ağrı’da kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin görülen davada 6 sanığın tutuklanması talebi reddedildi.

Anne Şükran Aydemir, adalete güvendiğini belirterek, “Farz edin ki Leyla sizin kızınız.” diyerek salonu terk etti.

Tutuksuz

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi

Ağrı’da bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin biri tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.  

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki 2’inci duruşmaya, Leyla Aydemir’in amcası Yusuf Aydemir, Elazığ’da tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracığıyla katıldı. Duruşmada, celse arasında adli kontrol şartıyla serbest bırakılan sanıklar Nihat Aydemir’in kuzeni M.A. Aydemir ve kardeşi M. Aydemir, Y.A. ve eşi A.A. ile B.D ve eşi H.D  ile taraf avukatları, Leyla Aydemir’in babası Nihat Aydemir,  Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, UCİM heyeti ve tanıklar hazır bulundu.

Anne Şükran Aydemir salonu terk etti

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Anne Şükran Aydemir, duruşma başlamadan mahkeme heyetine yönelik, “Önce Allah’ın, sonra sizin adaletinize güveniyorum. Farz edin ki Leyla sizin kızınız.” ifadesini kullandıktan sonra salondan ayrıldı.

Duruşma sanıkların savunmalarıyla başladı. Tutuksuz sanık M. Aydemir, savunmasında, tanık beyanlarını kabul etmediğini belirterek, “Teknoloji gelişmiş faydası olur diye uydu görüntüsü izlenmesi için dilekçe vermiştim. Beyanların aksine yeterli arama yapmadıkları için sürekli jandarmanın peşindeydim. Ben emniyet ve MİT’ten de destek istenmesini istedim. Ama farklı prosedürler varmış diye olmadı.” dedi.

Sanık M.A. Aydemir ise tanık beyanlarında kendisinin jandarmadan kaçtığına yönelik ifadelerin olduğunu anımsatarak, jandarmanın arama köpekleriyle 18 gün boyunca kendisine ait garajda kaldığını ve bu beyanları kabul etmediğini dile getirdi.

‘Kardeşim 5 dakika içinde kayboldu’

Leyla’nın ablası tanık A. Aydemir de ailesiyle uzun bir aradan sonra köylerindeki bayramlaşmaya gittiklerini anlattı. Evde hep birlikte kahvaltı yaptıklarını aktaran Aydemir, şunları söyledi: “Babam başka köye gitmişti. Yusuf amcam biz kahvaltı yaparken geldi. Bir süre sonra amcam Yusuf Aydemir dışarı çıktı. Peşinden oğlu ‘Ü’ çıktı. O çıkınca Leyla da çıktı. Ben de Leyla için ocağa süt koymuştum. Babam geldi ve gideceğimizi söyledi. Sonra annemle Leyla’yı almak için dışarı çıktık. Leyla yoktu, aramaya başladık. Bir süre sonra annem ağlayıp dövünmeye başladı. Süt kaynamadan Leyla kayboldu. Ortalama 5 dakika sürede kayboldu.”

Tutuklu sanık Yusuf Aydemir, ağabeyi Nihat ile husumetli olduğu iddiasını kabul etmedi. Yusuf Aydemir savunmasında, gizli tanığın beyanındaki muhtarla tartışması konusunu kabul ederek, “Muhtarla tartışma sebebim köyde arama yapılmamasıydı. 18 gün boyunca Leyla’yı canlı bulma ümidiyle peşindeydik. Leyla benim peşimden evden çıktı ancak Leyla tahta kapıdan çıktığında ben bahçedeydim. Buna ilişkin tanıklarım var. Gizli tanık keşke beni izleseydi. Ayrıca Nihat ağabeyimle aramda husumet yoktur.” dedi.

Baba Aydemir ise gizli tanığın belirttiği gibi kardeşlerinin kaçak yollarla yurt dışına çıkmadığını ve yasal yollarla çıktığını söyledi.

Gizli tanığın ailesinin PKK’yla bağlantılı olduğu yönündeki iddiasını reddeden Aydemir, şöyle konuştu: “Biz AK Partiliyiz. Çocuğun bulunduğu gün Yusuf’a tokat atmam doğrudur. Yusuf muhtara ‘Sen ilk başta köyü aratsaydın böyle olmazdı’ diyerek kızdı, jandarmaya araya girdi. Leyla kaybolduğu gün eve gelip Leyla’ya bakmak için dışarı çıktığımda Yusuf, Musa ve Cüneyt dışarıdaydı. Hatta sorduğumda yeğenim Leyla’nın köyün içine doğru gittiğini söyledi. Gizli tanık beyanlarını kabul etmiyorum.”

Tutuksuz sanıkların da tutuklanması talep edildi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına duruşmaya katılan avukat, tutuksuz sanıkların tutuklanmasını ve tutuklu sanık Yusuf Aydemir’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. UCİM yetkilileri, bu duruşmada da davaya katılma talebinde bulundu. Ailenin avukatı da kovuşturmanın genişletilmesini talep etti. 

Mahkeme tüm talepleri reddetti

İddia makamı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatının talebinin ölçüsüz olması, aile avukatının talebinin gerekçeden yoksun olması ve UCİM Derneğinin de suçtan zarar görmemesi nedeniyle bütün taleplerin reddedilmesini istedi.

Bütün talepleri reddeden mahkeme heyeti, tutuklu sanık Yusuf Yıldırım’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, ifadesi alınmayan iki tanığın zorla getirilmesine ve eksikliklerin tamamlanmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Cenazesi bulunan Leyla Aydemir

Ne olmuştu?

4 yaşındaki Leyla Aydemir, Ağrı’da 15 Haziran 2018 tarihinde Ramazan Bayramı dolayısıyla ailesiyle birlikte dedesini ziyaret için gittikleri Bezirhane köyünde kaybolmuştu. Leyla’nın kaybolmasından 18 gün sonra cenazesi köye 2 kilometre mesafede, kent merkezine giden yolun yakınında akarsu kenarındaki ağaçların arasında bulunmuştu. Leyla’nın vücudunda darp ya da yara izine rastlanmamıştı.

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 7 sanık hakkında “Çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “İştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor.