40 Baro’dan ortak açıklama: Gazetecilik suç değildir

40 Baro Başkanı yaptığı ortak açıklamada, gazeteciliğin suç olmadığına vurgu yaparak, keyfi, anayasaya, hukuka ve demokratik toplum gereklerine aykırı uygulamaların son bulmasını istedi.

Son günlerde gazetecilere yönelik artan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin 40 Baro Başkanı ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteci Hülya Kılınç’ın bir MİT görevlisinin Libya’da şehit olmasını haberleştirmeleri nedeniyle tutuklandığı, Odatv.com internet haber sitesine de erişim engeli getirildiği hatırlatıldı.

Aynı haber sebebiyle Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın da tutuklandığının belirtildiği açıklamada, aynı gün Yeniçağ Yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in de tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği hatırlatıldı.

‘Kaygıları güçlendiren her soruşturma hak ihlali yaratır’

Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü içinde olmadığının belirtildiği açıklamada, “Ancak hukukun üstünlüğüne uygun olmayan, siyasi hesaplaşma tarzı yöntemlerle soruşturma yapıldığı algısı doğuran ve kaygıları güçlendiren her soruşturma hak ihlali yaratır.” denildi. Açıklamada, “Kuvvetler ayrılığının yok edildiği, tarafsız ve bağımsız yargı yerine, yargının yürütme emrinde bir araç halini aldığı algısı herkesi rahatsız etmektedir.” diye kaydedildi.

Açıklamada, bir ülkede demokrasinin egemen olduğunu gösteren en önemli verilerden birinin bireylerin kendini özgürce ifade etmesi olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada, “Kamuoyunu ilgilendiren, halkın öğrenme ve tartışma hakkı bulunan hallerde, devletin güvenlik ihtiyacı ile halkın bilme hakkı ve gazetecilerin ifade özgürlüğü çatıştığında, ifade özgürlüğü belli konularda devletin güvenlik ihtiyacının önüne geçer.” denildi.

‘Yargı ve Yürütme hukuka aykırı karar veremez’

Açıklamada, Yargı ve Yürütme makamlarının Anayasa ve insan hakları hukukuna açıkça aykırı karar veremeyeceğine dikkat çekildi. Anayasaya göre basının hür olduğu ve sansür edilemeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Yargıya, adalete, ülkenin temellerine ve geleceğine yönelmiş en büyük tehlike keyfiliktir. Ülkemizde iktidar erkiyle yargı erki iç içe geçmiş bir görüntü vermektedir. Bu görüntüden bir an önce uzaklaşılması aynı zamanda bir milli beka sorunudur. Gazeteciliğin suç olmadığını bildirir; keyfi, anayasaya, hukuka ve demokratik toplum gereklerine aykırı uygulamaların son bulmasını beklediğimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

Ortak açıklamada imzası bulunan 40 Baro Başkanı şöyle: Adana, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Gaziantep, Hakkari, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yalova.