455 kişi Boko Haram’dan kurtarıldı

Nijerya ordusu, Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram’ın rehin aldığı 455 kişiyi kurtardığını açıkladı.

HABER MERKEZİ – Nijerya Ordusu Operasyon Sözcüsü Aminu İliyasu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Adamawa eyaletine bağlı farklı bölgelerinde Boko Haram’a yönelik operasyon düzenlendiğini belirtti.

Operasyonlarda 455 kişinin kurtarıldığı bilgisini paylaşan İliyasu, kurtarılanların tedavi için hastaneye sevk edildiğini kaydetti. İliyasu, operasyonlarda 1 askerin yaşamını yitirdiğini, 2 askerin yaralandığını söyledi. Operasyonlarda 8 örgüt üyesinin öldürüldüğünü aktaran İliyasu, örgüte ait çok sayıda mühimmatın da ele geçirildiğini ifade etti. Rehin alınan kişilerin ne zaman kaçırıldığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

20 binden fazla kişi öldü

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Boko Haram, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 3 milyon kişi yerinden oldu.

AA – ABUJA