46 örgütten ‘Cebeci İnönü Stadyumu yıkılmasın’ çağrısı

Cebeci İnönü Stadyumu’nun yıkılarak yerine millet bahçesi yapılmasına tepki gösteren 46 örgüt, projenin iptal edilmesi çağrısı yaptı.  

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve 46 örgüt adına Cebeci İnönü Stadyumu önünde açıklama yapılıyor (Fotoğraf: Sibel Tekin)

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Cebeci İnönü Stadyumu’nun yıkılıp yerine millet bahçesi yapılmasına dair 46 örgütle birlikte ortak basın açıklaması yaptı. Cebeci İnönü Stadyumu giriş kapısında yapılan açıklamada konuşma yapan Şehir Plancıları Odası Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ömer Dursunüstün, 99 yıl yıllık bir tarihe sahip olan stadın Ankara’nın hafıza mekanlarından biri olduğunu ve yapılan yıkımın kenti belleksizleştirmeye sebep olacağını belirtti.

Kamusal alanların ticarileştirilmesini istemediklerini vurgulayan Dursunüstün, “Ranta hizmet eden siyasi iktidar millet bahçelerini ‘yeşil alan’ adı altında toplumu ‘ikna’ aracı olarak gündeme getirdi. Ancak, biliyoruz ve görüyoruz ki millet bahçesi ile iktidarın asıl hedefi yeni bir yeşil alan yaratmak değildir. Kamusal alanlardaki özgürlüğümüzün kısıtlanması, yeşil alan adı altında betonlaştırma ve dini öğelerin yaşamımızın her hücresinde hakimiyetinin sağlanmasıdır. Cebeci İnönü Stadyumu’nda millet bahçesi adı altında; idare binası, alanın altına yapılacak otopark, cami alanı ve onu besleyen ticari işletmeler, alan, spor ve sosyal amaçlı kullanım kimliğinden uzaklaştıracaktır” şeklinde ifade etti.

‘Çalışmalar durdurulmalıdır’

Dursunüstün, şu talepleri dile getirdi: “Projenin iptaline dair meslek odalarının başlattığı hukuki süreç devam ederken, yangından mal kaçırırcasına hukuksuzca başlatılan söküm ve yıkım çalışmalarının bir an önce durdurulması; tarihsel kimliğinin ve kamusal niteliğinin korunması esas alınarak yapılacak planlama ve koruma çalışmalarıyla geliştirilerek Cebeci İnönü Stadyumu’nun, kent hafızamızın biz Ankaralılara geri verilmesini istiyoruz.”

Polis müdahalesi

Ardından stadyumun tahribatını belgelemek için çevreyi dolaşmak isteyen gruba polis engel oldu. Salgını gerekçe gösteren polis, grubu gözaltı yapmakla tehdit etti. Alkışlarla polisi ve stadın yıkılışını protesto eden grup basın açıklamalarını sonlandırdı.

Cebeci İnönü Stadyumu (Fotoğraf: Sibel Tekin)

MA / ANKARA