48 gazeteci 485 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı

Fotoğraf: Ozan Köse / AFP

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Nisan 2021 raporu açıklandı. 

Proje yürütücü gazeteci Hayri Demir tarafından hazırlanan rapordaki verilere göre; Nisan ayı boyunca İstanbul, Van, Mardin, Batman, Kars, Adıyaman, Edirne, Ağrı ve Diyarbakır’da görülen 21 ayrı davada en az 49 gazeteci yargılandı. 

48 gazeteci hakkında 485 yıla kadar ceza istendi

Hakim karşısına çıkan 48 gazeteci 165 yıl 3 aydan 485 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle yargılandı. Yine 1 gazeteciden ise 50 bin TL tazminat talep edildi. Tutuklu yargılanan 5 gazeteci hakkında ise tahliye kararı verildi.

48 gazeteciden sadece 5’ine beraat

Rapora göre; davaların 10’u ağır ceza mahkemelerinde görüldü. Bu mahkemelerde, 18 gazeteci hâkim karşısına çıktı. Ağır ceza mahkemelerinde yargılanan gazetecilerden 11’ine “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” 8’ine “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Ay içerisinde yargılanan 3 gazeteci hakkındaki dava ise “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla görüldü. 

Ay içerisinde yargılanan gazetecilerden 5’i hakkında beraat kararı verilirken, 2 davada ise davanın reddine karar verildi. 

4 gazeteciye yeni dava, 10 gazeteciye gözaltı

Gazetecilere dönük baskılar sadece görülen davalarla sınırlı kalmadı. 49 gazetecinin yargılandığı Nisan ayında 4 gazeteciye de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 17,5 yıldan 43 yıla kadar hapis istemiyle yeni davalar açıldı.  Ankara, Diyarbakır ve İstanbul’da 10 gazeteci gözaltına alındı. 

Haberin Bedeli hakkında

Uzun süredir gazeteci yargılamalarıyla ilgili olarak çalışma yürüten gazeteci Hayri Demir. Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle aylık raporlamalarla gazeteci davalarını kayıt altına almaya başladı. Her ay periyodik olarak yayımlanacak raporlarla geride bırakılan ayda gazeteci davalarıyla ilgili tüm detayların kamuoyuna aktarılması hedefleniyor. Proje kapsamında “Haberin Bedeli-Yargılanan Gazeteciler Anlatıyor” söyleşi dizisiyle de yargılanan gazetecilerin hikayeleri anlatılacak. 

Hazırlanan raporlar proje partneri Yeni1Mecra’da yayınlanıyor, ayrıca medya kuruluşları, meslek örgütleri, hak örgütleri, siyasetçiler ile diğer ilgililere ulaştırılıyor. ANKARA

HABERİN BEDELİ NİSAN 2021 RAPORU

NİSAN 2021 GAZETECİ YARGILAMA GÜNCESİ