49 sanıklı IŞİD davasında tutuklu sanık kalmadı

HABER MERKEZİ – Kocaeli’nde IŞİD’e yönelik 49 sanığın yargılandığı davada tutuklu 4 sanık da tahliye edildi. Davada tutuklu sanık kalmadı.

IŞİD’e yönelik davada 4’ü tutuklu, biri firari 49 sanığın yargılanmasına devam edildi. Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesince, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki salonda yapılan duruşmaya tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, tanıklar, avukatlar ve sanık yakınları katıldı. Polis ve jandarma ekiplerinin duruşma salonu çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Mahkeme başkanı, IŞİD’e yönelik soruşturma kapsamında “Takva Mescidi” yapılanmasıyla ilgili 15 sanıklı dosyanın, Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesinin bu dosyayla birleştirilmesine yönelik talebini içeren yazısını okudu. Bazı sanık avukatları, söz konusu dosyayla bu dosya arasında bağlantı bulunmadığını savunarak, birleştirme talebinin reddedilmesini istedi.

Tutuklu sanıklar Cem E, Turgut K., Mehmet Z.Y. ve Fatih A., iddiaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti. Sanık avukatları ise müvekkillerinin etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan A.P’nin ifadelerine dayanılarak suçlandığını, bunun dışında dosyada herhangi bir delil ve belge olmadığını savunarak, tahliyelerini talep etti.

Tanık ‘namus ve vicdan’ üzerine yemin etmedi

Duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutuklu bulunduğu Tarsus’tan tanık olarak katılan Y.A, “namus ve vicdan” üzerine yemin etmek istemedi. Sadece Allah’ın adına yemin edebileceğini belirten Y.A, CMK’nin amir hükmünü hatırlatan Mahkeme Başkanı’nın “Namus ve vicdan üzerine yemin etmeye İslamiyet izin vermiyor mu?” sorusu üzerine, “Ben sadece İslami değerler üzerine yemin ederim. Bu, inancımın gereğidir.” şeklinde cevap verdi. Mahkeme başkanı, tanığın yemin etmediğini kayda geçirilmesini istedi.

Mütalaada tahliye talebi

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında cezaevinde kaldıkları süre göz önünde tutularak tutuklu 4 sanığın adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesini, yemin etmeyen tanığa disiplin cezası verilmesini ve diğer dosyanın bu dosyayla birleştirilmesinin kararlaştırılmasını istedi.

Tutuklu 4 sanık da tahliye edildi

Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 4 sanığın adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliyesine karar verdi. Ayrıca, Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 15 sanıklı dosyasıyla bu davanın birleştirilmesi talebinin kabulüne ve yemin etmeyen tanığa 3 gün disiplin cezası verilmesine hükmedilerek, duruşma 28 Şubat’a ertelendi. Böylece, 4 tutuklunun tahliyesinin ardından davada tutuklu sanık kalmadı.

İddianameden

İddianamede, farklı tarihlerde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve dosyaları birleştirilen sanıklar hakkında 4,5 yıldan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianamede, ele geçirilen cep telefonlarındaki video görüntülerinde tutuklu ve tutuksuz bazı şüphelilerin de aralarında olduğu IŞİD üyelerinin gözleri kapalı sırtüstü yatarak bazı ayetlerin okunduğu seanslarda “rukye-cin çıkarma” işlemleri yaptıkları da kaydediliyor.