5 bin mahkum Taliban serbest bırakılacak

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, 14 Mart’tan itibaren her iki haftada bir 500 olmak üzere toplamda 5 bin mahkum Talibanın serbest bırakılması kararını açıkladı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani – AA

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ABD-Taliban arasında imzalanan barış anlaşması kapsamında mahkum Talibanların serbest bırakılmasıyla ilgili kararı duyurdu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığından açıklama yapıldı. Açıklamaya göre; 14 Mart’tan itibaren bin 500 mahkum Taliban serbest bırakılacak. Afganlar arası müzakerelerin başlamasıyla da her iki haftada bir 500 mahkum olmak üzere geri kalan 3 bin 500 mahkum serbest kalacak.

Açıklamada, Gani’nin Afganlar arası müzakerelerin başlamasının önünü açması ve iyi niyet göstergesi olarak bu kararı imzaladığı bildirildi.

Savaşa katılmayacaklarına dair taahhüt alınacak

İkinci etapta serbest bırakılacak mahkumlar için şiddetin önemli ölçüde azaltılmasının şart koşulduğu açıklamada, serbest bırakılacakların tekrar savaşa katılmayacakları yönünde yazılı taahhütlerinin de alınacağı kaydedildi.

Taliban’ın Katar Ofisi Sözcüsü Suhail Şahin, daha önce yaptığı açıklamada, ABD-Taliban anlaşması kapmasında yapılacak esir takası konusunda ABD yetkililerine mahkum listesi verdiklerini ve o listeye göre Taliban mahkumlarının serbest bırakılmasını istediklerini belirtmişti.

Barış anlaşması ABD ile Taliban arasında imzalanmıştı

ABD ile Taliban temsilcileri, “Afganistan’a Barışı Getirme Anlaşması” adı verilen anlaşmayı Şubat ayında Katar’ın başkenti Doha’da törenle imzalanmıştı. Anlaşmaya, ABD adına ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban adına Siyasi Ofis Başkanı Molla Abdulgani Berader imza atmıştı.

Afganistan’da 19 yıldır devam eden savaşı sona erdirecek anlaşmaya göre; ABD 135 gün içinde Afganistan’daki askerlerinin sayısını 8 bin 600’e indirecek. ABD ve müttefikleri, Taliban’ın anlaşmaya uyması halinde 14 ay içinde ülkedeki askerlerini tamamen çekecek.

ABD askerlerini çekmeye başladı

Al Jazeera’nin haberine göre, Afganistan’daki ABD güçlerinin sözcüsü Albay Sonny Leggett, ABD-Afganistan İslam Cumhuriyeti Ortak Deklarasyonu ve ABD-Taliban anlaşması gereğince Afganistan’daki ABD güçlerinin (USFOR-A) 135 gün içinde koşullu 8 bin 600’e düşürülmesi sürecinin başlatıldığını açıklamıştı.