5 gazetecinin sürekli basın kartının yenilenmemesi Meclis’e taşındı

HDP Milletvekili Bülbül, 5 gazetecinin sürekli basın kartının yenilenmemesinin nedenini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a sordu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, gazeteciler Aydın Engin, Tuğrul Eryılmaz, Murat Sabuncu, Yalçın Doğan ve Hasan Cemal’in sürekli basın kartının yenilenmesi başvurularının “araştırma” gerekçesiyle verilmemesini Meclis’e taşıdı. Bülbül, Meclis’e verdiği soru önergesinin ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını istedi.

‘Faal gazetecilik yapıp yapmadıklarına karar verilemiyor’

Bülbül, önergenin gerekçesinde söz konusu gazetecilerin başvurularının Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hâlâ incelendiğini belirtti. Bülbül, “Faal gazetecilik yapıp yapmadıklarına dair bir türlü karar verilemiyor olması sürecin keyfi bir şekilde ele alındığına dair kanaatleri pekiştirmektedir.” dedi.

Sürekli basın kartının verilmemesine ilişkin gerekçeleri Bülbül, şu şekilde aktardı: Gerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği, hakkında verilmiş bir mahkumiyet kararı, meslek onurunu zedeleyici tutumları, herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı şüphesi.”

Söz konusu gazetecilerin belirtilen dört madde ile herhangi bir ilişkisinin olmadığını belirten Bülbül, “Buna karşın sürekli basın kartının verilmemesi basın özgürlüğünün ve gazetecilerin mesleklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirememeleri önündeki en önemli engellerden biri olarak tanımlanmaktadır.” diye kaydetti.

Bülbül, gazeteciler Hasan Cemal, Tuğrul Eryılmaz, Murat Sabuncu, Yalçın Doğan ve Aydın Engin için önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  •  “Gerçekte mesleki faaliyet icra edip etmediği”, konusunda herhangi bir tereddüdüz bulunmakta mıdır?
  • Herhangi bir terör örgütü ile bağlantıları olduğuna” dair somut bir kanıtınız var mıdır?
  • Haklarında “herhangi bir nedenden dolayı kesinleşen bir mahkûmiyet kararı” bulunmakta mıdır?
  • Haklarında kesinleşen “meslek onurunu zedeleyici herhangi bir durum” söz konusu mudur?
  • Eğer yukarda anılan dört neden de söz konusu değilse sürekli basın kartları hangi nedenden dolayı verilmemektedir.