50 dernek ve federasyon avlanmaya ‘dur’ dedi, konu TBMM’ye taşındı

Aralarında Bingöl Barosu’nun da bulunduğu 50 dernek ve federasyon, bölgede yaban hayvan katliamının yaşandığını ve 3 dağ keçisi için avlanma ihalesi olduğuna dikkati çekti, konu TBMM’ye taşındı.

Fotoğraf: MA

Bingöl il ve ilçelerinde yaşanan yaban hayvan avına ilişkin çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve örgütü, yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Temmuz başında ilçelerinde ve civar ilçelerde yaşayan yaban hayvanlardan 7 çengel boynuzlu dağ keçisinin ve 7 yaban keçisi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın avlanma ihalesi açtığı anımsatılarak, daha sonra gelişen tepkiler sonucu ihalenin durdurulduğunun açıklandığını ancak 9 Aralık günü, Kiğı İlçesine bağlı Selenk bölgesinde bir doğa aktivistinin dağ keçisinin avlandığı anı görüntülediği belirtildi.

3 Dağ keçisi daha katledilecek 

Doğa aktivistinin Jandarmaya ihbarda bulunduğunu ve kendisine avlanmaya izin verildiği yanıtının verildiği ifade edilen açıklamada, “Ayrıca, 3 dağ keçisinin daha avlanacağının bilgisi verilmiştir.”

“Tarım ve Orman Bakanlığı avlak saha bilgilerinde bu bilgileri görmek mümkündür. Yöremizde Çakal ve Tilki haricinde, kanatlılar başta olmak üzere her türden yaban hayvanın avlanabileceği kayıtlıdır” denildi. 

Konu TBMM’ye taşındı

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde ‘av turizmi adı altında nesli tükenmekte olan dağ keçileri bölge halkının inanç anlayışında önemli bir yer tutmakta ve kutsal bir değer olarak kabul görmektedir’ denildi.

Aydemir, önergede “Daha önce de gündeme gelen ve bölge halkı tarafından büyük bir tepkiyle durdurulan dağ keçileri avlanması ihalesi, o dönem yapılan baskılarla iptal edilmişti.”

“9 Aralık 2020 tarihinde Bingöl’ün Kiğı ilçesinde, ilçe sakinlerince dağ keçilerinin avlandığı görüntüleri sosyal medyada gündem olmuş, yetkililerin çelişkili açıklamaları yöre halkının ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden olmuştur” dedi.

Öte yandan dağ keçilerini katledenlerin açıklanması, ihalelerin iptali ve dağ keçilerinin avlanmasının yasaklanması talepleri de Aydemir tarafından önergeye eklendi.

yeni1mecra