50 gün sonra ilk kez dışarıya çıktılar

Coronavirüs tedbirleri çerçevesinde 21 Mart’tan bu yana dışarı çıkmaları yasak olan 65 yaş ve üstü yaşlılar 50 günlük aradan sonra ilk kez evlerinden dışarıya çıktı. Yürüyüş yaptı, parkta oturdu, güneşlendi.

Fotograf: AA – İstanbul

Kovid-19 önlemleri çerçevesinde sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üstü vatandaşlar, uzun bir aradan sonra ilk defa verilen izin kapsamında 11.00-15.00 saatleri arasında yürüyüş için sokağa çıktı.

65 yaş üstü olanların yanı sıra istisna uygulaması kapsamındaki kronik rahatsızlığı olanlar de dışarıda yürüyüşler yaptı.

Fotograf: AA – Antalya

Elli Gün süren yasağın ardından ilk kez dışarı çıkan 65 yaş ve üstü kendi başlarına kısa mesafeli turlar atmakla yetindi. Kimisi parlarda toprağa atururken, kimisi banklarda güneşlendi. Kimsenin olmadığı sokak ve caddelerde gezen ve etrafı dikkatle incelerken, kimi kronik rahatsızlığı olan yaşlıların evlerinin önünde yakınlarının yardımıyla kısa turlar attığı gözlendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, “Beklenen gün geldi: Şehir, siz hanımefendiler ve beyefendilerle adeta yeniden tanışacak. Bu güzel günde maske takmayı ihmal etmeyin. Maske artık kıyafetimizin bir parçası olmalı. Her dakikanız güzel geçsin!” mesajını yayınladı.

Yasak 21 Mart’ta başladı

İçişleri Bakanlığı’nın 21 Mart 2020 günü yayınladığı genelgeyle 65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı getirilmişti.

Genelgede 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlar 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri  sınırlandırılarak sokağa çıkmalarını yasaklandı.