53. SİYAD Ödülleri sahiplerini buldu

53. SİYAD Ödül Töreninde, Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği Nasipse Adayız, “En İyi Film Ödülü” dahil toplam 5 ödüle layık görüldü.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerinin oylarıyla belirlenen 2020 yılı Türkiye Sineması’nın “En İyileri” çevrimiçi törenle açıklandı. SİYAD tarafından yapılan açıklamaya göre; Oyuncu Tuğrul Tülek’in sunuculuğunda gerçekleşen ödül töreninde Ercan Kesal’ın yazıp yönettiği “Nasipse Adayız” filmi “En İyi Film Ödülü” dahil toplam 5 ödül kazandı.

Nasipse Adayız’ı 4 ödülle “Nuh Tepesi, 3 ödülle “Bina” ve bir ödülle “Kronoloji” izledi. “Onur Ödülleri”nin sahipleri oyuncu Nur Sürer ve belgesel sinemacı Can Candan, “Emek Ödülü”nün hasibi ise sinema makinisti Ali Koçoğlu oldu.

Mank ‘Çevrimiçi En İyi Film” seçildi

SİYAD, bu yıl yeni bir kategori olarak 2020 yılında yalnızca çevrimiçi mecrada izleyici karşısına çıkan filmler arasında Netflix’te gösterilen “Mank”ı “Çevrimiçi En İyi Film” seçti.

SİYAD’ın geçen yıl sinemalarda vizyona gören yabancı filmler arasından belirlediği “En İyi Yabanva Film Ödülü” ise Bir Film’in Türkiye’ye getirdiği “Boyalı Kuş” (The Painted Bird) oldu.

Ödüller 20 dalda verildi

“Nasipse Adayız” filmine, En İyi Film”, “En İyi Yönetim”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı” (Selin Yeninci) ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı” (İnanç Konukçu) ödülleri layık görüldü.

“Nuh Tepesi” filmi de, “En İyi İlk Film”, “En İyi Erkek Oyuncu Performansı” (Ali Atay), “En İyi Görüntü Yönetimi” ve “En İyi Kurgu” ödüllerini kazandı.

Orçun Behram’ın yönetmenliğini üstlendiği “Bina” filmi “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetimi” ve “En İyi Fantastik Film” ödüllerinin sahibi oldu. “Kronoloji” filmindeki rolüyle Cemre Ebüzziya “En İyi Kadın Oyuncu Performansı” ödülüne layık görüldü.

“En İyi Orta-Uzun Metraj Belgesel” ödülü “Mimaroğlu”, “En İyi Kısa Metraj Belgesel” ödülü “Silivri’den Mektuplar” ve “En İyi Kısa Film” ödülü ise “Büyük İstanbul Depresyonu” yapımları oldu.

Yeni1Mecra