6 yaşındaki çocuk koronavirüsten hayatını kaybetti

İran’da 6 yaşında bir çocuk yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

Koronavirüs salgınında en büyük risk grubunun yaşlıların oluşturduğu söylense de bağışıklık sistemi zayıf çocuk ve gençler de hayatını kaybedebiliyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkmasının ardından kısa sürede dünyada küresel salgına yol açtı. Covid-19’un risk grubunu yaşlıların oluşturduğu söylense de doktorlar, salgının bağışıklık sistemi zayıf çocuk ve gençlerde de ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısı yapıyor.

3 yaşındaki çocuk hayatını kaybetmişti

İran Sağlık Bakanlığı, 14 Mart’ta yaptığı açıklamada lösemi hastası 3 yaşında bir çocuğun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirmişti. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; bugün Kuzey Horasan Sağlık Bilimleri Üniversitesinden yapılan açıklamada, Kuzey Korasan eyaletinde şu ana kadar 189 kişide Covid-19 tespit edildiği belirtildi.

6 yaşındaki çocuk da koronavirüsten hayatını kaybetti

Açıklamada, bu hastalardan 19’unun yaşamını yitirdiği aktarılırken, 6 yaşındaki bir çocuğun da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ifade edildi. Covid-19 tedavisi gören 99 kişinin ise iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği kaydedildi.

İran’da 8 bin 376 kişi iyileşerek taburcu edildi

Hastalığın ortaya çıktığı Çin ve İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke İran’da, virüs ilk kez 19 Şubat’ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı. Ülkede virüse yakalananların sayısı 23 bini aşarken can kaybı bin 812’ye yükseldi. Covid-19 teşhisi konulanlardan 8 bin 376’sı ise iyileşerek taburcu edildi.