65 yaş ve üstü vatandaşlar otogarlara gitmeye başladı

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlandığı için bulundukları yerleşim yerlerinde kalan 65 yaş ve üstü vatandaşlardan seyahat izin belgesini alanlar otogarlara gitmeye başladı.

İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlara gitmek istedikleri şehirde en az 30 gün kalmak kaydıyla bugün itibarıyla seyahat izin belgesi verilmeye başlandı. İzin belgelerini alan vatandaşlar otogarların yolunu tuttu. Otogarlara gelen vatandaşların salgın nedeniyle maske taktığı gözlendi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İstanbul’da 15 Temmuz Demokrasi Otogarına gelen 71 yaşındaki Miyase Uluşahin, yaklaşık 5 aydır İstanbul’da olduğunu ve memleketine dönmek için uzun süredir beklediğini ifade etti. 69 yaşındaki Saime Yazıcı ise seyahat izin belgesini e-Devlet üzerinden çıkardığını ve memleketi Rize’ye gitmek için otogara geldiğini anlattı.

‘Sefer sayıları artabilir’

Otobüs firması yetkilisi Eray Eray, söz konusu genelge kapsamında bugün 41 sefer düzenlediklerini belirterek, sefer sayılarını talebe göre çoğaltabileceklerini bildirdi.

‘109 bin 116 başvuru oldu’

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre; saat 13.30’da  e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden seyahat izin belgesi başvurusu onaylanan 65 ve üstü yaştaki vatandaşlarla refakatçilerinin sayısı 109 bin 116 oldu. 

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tedbir amaçlı sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, bulundukları yerleşim yerlerinde kalmıştı. İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgede, 65 ve üstü vatandaşların bir ay dönmemek kaydıyla alacağı seyahat belgesi ile istediği yerleşim yerine gidebileceği belirtilmişti.

65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik ayrımcı paylaşımlar tepki çekmişti

Sokağa çıkmaları kısıtlanmadan önce 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik, sosyal medya hesapları üzerinden ayrımcı, alaycı ve “virüsü” yaymakla suçlanan paylaşımlar yapılmıştı. Paylaşımların yanı sıra sokağa çıkma kısıtlamasının sadece 65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanmasına da tepki gösterilmişti.

Otogara gelen 65 yaş ve üstü vatandaşların Anadolu Ajansı’nın objektifine yansıyan fotoğraf kareleri.