7 aydır tutuklu olan avukat Özbingöl tahliye edilmedi

Kadın cinayetleri, Suruç Katliamı gibi birçok önemli davada avukatlık yapan Sevda Çelik Özbingöl, 7 aydır tutuklu yargılandığı davanın ikinci duruşmasında da tahliye edilmedi.

Avukat Sevda Çelik Özbingöl

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra 17 Mart’ta “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla tutuklanan Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı avukat Sevda Çelik Özbingöl’ün yargılanmasına devam edildi.

Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’inci duruşmaya, avukat Özbingöl ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya, Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, Antep, Diyarbakır ve Ankara barolarından avukatlar ile Özgürlükçü Hukukçular Derneği’ne (ÖHD) bağlı avukatlar da katıldı.

‘Mesleki faaliyetlerimin suç olarak eklenmesi kabul edilemez’

2014 yılındaki başka bir dava dosyası ile yargılandığı davanın dosyası birleştirilen Özbingöl, “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak” iddialarına karşı savunma yaptı. Özbingöl, mesleki faaliyetlerinin suç olarak iddianameye eklenmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek beraatını talep etti. 

Duruşma ertelendi

Savunma yapan avukatlar ise, müvekkillerinin uzun tutukluluk halinin göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti. Verilen aranın ardında mahkeme heyeti avukat Özbingöl’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 2 Ekim’e erteledi.

Kaynak: MA