70 yaşındaki hasta kadın tutuklu bırakılsın diye eylem yapıldı

İHD’liler ve aktivistler 70 yaşındaki hasta tutuklu Siti Gören’in bırakılması için oturma eylemi yaptı.

İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran Sivas katliamı mahkumunun bırakıldığına dikkat çekerek tutuklular arasında ayrım yapıldığını söyledi.

İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, hasta tutuklu Siti Gören’in serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, cezaevlerindeki hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle 411’inci “F Oturumu”nu şube binası önünde yaptı.

Hasta tutukluların fotoğraflarının bulunduğu dövizlerin taşındığı eylemde “411 F Oturması Hasta tutuklu Siti Gören serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” yazılarının bulunduğu pankart açıldı. “İnsan haklarıyla insandır”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganının atıldığı eylemde açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

Onaran, insanların sapa sağlam girdiğini cezaevlerinde sağ çıkamadığını söyledi. Onaran, hasta tutukluların ölüme terk edildiğini belirterek şunları dile getirdi:

“Hasta mahpusların sağlık sorunlarının giderilmesi için muayene başta olmak üzere tetkik ve tedavileri konusunda ciddi bir adım atmayan yetkililer, hastane sevklerini de işkenceye dönüştürmektedir. Hasta mahpuslar, tek kişilik kafese benzeyen hücre tipi ring araçları ile hastaneye sevk, kelepçe ile muayene dayatılması, muayene sırasında askerin çıkmaması gibi birçok uygulama nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hakkından yararlanmadan hatta muayene olamadan geri dönmektedir.”

‘Hastalar konusunda ayrımcılık yapılıyor’

İktidarın, tutuklular arasında çifte standart uygulayarak “eşitlik ilkesini” ihlal ettiğini ifade eden Onaran, şöyle devam etti:

“Özellikle hem yaşlı hem de ağır hasta mahpuslar için cumhurbaşkanın yetkisi dahilinde olan ‘af etme’, muhalifler için kullanılmıyor. Bunun en somut örneği son olarak 1993’te Madımak Oteli’ndeki etkinliğe katılan aydın, sanatçı ve yazarın diri diri yakılması olayının baş sorumlularından Ahmet Turan Kılıç’ın affedilmesidir. Cumhurbaşkanı, ağır hasta, engelli, diğer mahpusların bakımı ile yaşama tutunan ve hatta 80’Ii yaşlardaki onlarca mahpusu görmezden gelerek bu yetkisini kullanmamakta, böylece ayrımcı bir politika uygulamaktadır.”

İki kolunda platin var

Onaran bu ayrımcılığa örnek olarak Siti Gören’in durumunu verdi. 70 yaşındaki Gören’in Van T Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu ve iki kolunda da platin olduğunu belirten Onaran “Siti Gören aynı zamanda şeker ve tansiyon hastasıdır. Hapishane koşullarında bulunduğu her gün sağlık problemleri artmaktadır ve diğer hasta mahpuslara yapıldığı gibi Siti Gören’in de sağlık hakkı ihlal edilerek yaşamı tehdit ediliyor” diye konuştu.

İhtiyaçlarını koğuş arkadaşları karşılıyor

Onaran, Siti Gören’in ailesinin kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptığını belirterek, Gören’in kişisel ihtiyaçlarını koğuş arkadaşları yardımıyla karşılandığını söyledi. Onaran, Gören ailesinin “70 yaşındaki bir insan nasıl bir tehdit oluşturabilir?” diye sorduğunu da hatırlatarak, “İHD olarak Siti Gören ve diğer tüm hasta mahpuslar amasız fakatsız serbest bırakılsın. Tedavi hakkının önündeki tüm engeller kaldırılsın. Hapishane koşulları düzeltilsin. Hapishanelerden başka tabutlar çıkmasın” diye konuştu. İSTANBUL