72 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta 1 Mayıs’ta başlayan 72 saatlik sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

Karara uymayan 27 bin 828 kişi hakkında işlem yapıldı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesinin ardından İstanbul İstiklal Caddesinde insan hareketliliği gözlendi – AA

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanan 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. 1 Mayıs Cuma günü başlayan sokağa çıkma kısıtlaması, 72 saatlik sürenin ardından saat 00.00’da kaldırıldı.

İstanbul’da araç yoğunluğu oluştu

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre; Uygulamanın kaldırılmasının ardından bazı şehirlerde insan hareketliliği ve araç trafiği gözlendi. Uygulamanın hemen son bulmasıyla İstanbul İstiklal Caddesi’nde insan hareketliliği gözlendi. Vatandaşlar özellikle akaryakıt istasyonlarının marketlerinde uzun sıralar oluşturdu. Şehrin işlek caddelerinin yanı sıra ana arterlerde de araç hareketliliği gözlendi. İBB mobil uygulamasının verilerine göre saat 00.30 itibarıyla trafik yoğunluğu yüzde 13’e ulaştı.

Ankara, Antalya, Tekirdağ’da kısıtlamanın sona ermesiyle araç trafiği yaşandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, 1 Mayıs Cuma günü ile 3 Mayıs Pazar günü karara uymayan toplam 27 bin 828 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığı açıklanmıştı.

247 yerleşim yerinde karantina kaldırıldı

Yine Bakanlıktan, 3 Mayıs Pazar günü saat 20.00 itibarıyla 47 ildeki bir ilçenin tamamında, 4 beldede, 61 mahallede, 61 köyde ve 6 mezrada olmak üzere 133 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulandığı, 54 ildeki 247 yerleşim yerinde ise karantinanın kaldırıldığı bildirilmişti.