74 firma ile 99 ürünü ifşa edildi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 74 firmaya ait taklit ve başka bir madde karıştırıldığı tespit edilen et, süt, bal, baharat, bitkisel yağ, alkollü ve alkolsüz içeceklerin de yer aldığı 99 ürünü açıkladı.

Fotoğraf: AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bazı temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e geldi. Bingöl Sektör Buluşmaları Toplantısı’nda konuşan Pakdemirli, bugün Türkiye’de tarım ürünleri namına, et süt ürünleri namına herhangi bir problem kalmadığını savundu.

74 firma ve 99 ürünü ifşa edildi

Gıda denetimleri ve firmaların ifşası konusunda ciddi çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Pakdemirli, “Bakanlığımızın sitesinden 74 firmayı da ifşa ederek tam 99 ürünle ilgili ifşalarımıza devam ediyoruz.” dedi. Pakdemirli, sağlıklı gıdaların tam anlamıyla istedikleri şekilde üretilene kadar bu çabalarının devam edeceğini belirtti. Pakdemirli, ayrıca pazartesi günü tüm ülkede ürün bazlı 6 gün sürecek bir denetim seferberliğine başlayacaklarını söyledi.

Bakanlığın resmi internet sitesinde 74 firma ve taklit ve başka bir madde karıştırıldığı tespit edilen 99 ürün kamuoyuna duyuruldu. Duyuruda, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyunun bilgisine sunulduğu belirtildi.

Yayınlanan ürünler arasında; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bal, baharat, çikolata, bitkisel yağ, çay, kahve, alkollü ve alkolsüz içecekler ile takviye edici gıdalar bulunuyor.