76 yaşındaki hasta tutuklu Ali Boçnak hayatını kaybetti

Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan 76 yaşındaki hasta tutuklu Ali Boçnak hayatını kaybetti.

Ailesi, sağlık sorunları gerekçesiyle Boçnak için bir an önce tahliye ya da ev hapsi kararı verilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu.

Ali Boçnak

Kars’ta 2009 yılında başlatılan soruşturma sonrası hakkında dava açılan Ali Boçnak’a (76) 7 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Cezası Yargıtay tarafından 2013 yılında onaylanan Boçak, tutuklanarak Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu. 2017 yılından bu yana cezaevinde bulunan Boçak, hayatını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde yer alan Boçnak’ın böbrek yetmezliğinin yanı sıra birçok hastalığı bulunuyordu. 

‘Bu yılın başından bu yana sadece telefonla görüşebildik’

Alpasla Boçnak

Boçnak’ın ailesi Mezopotamya Ajansı’na konuşmuştu. Alpaslan Boçnak, babasının sağlık sorunlarından ve yaşından dolayı bir an önce tahliye edilmesini ya da ev hapsi verilmesine ilişkin Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu. Babasının her hastaneye gidiş gelişinden sonra karantinaya alındığını söyleyen Apaslan Boçnak, bu nedenle bu yılın başından bu yana babasıyla sadece telefon üzerinden görüşebildiğini aktarmıştı.

Alpaslan Boçnak, “Son ameliyatından sonra karnında şişmelerin olduğunu, böbrek yetmezliğinin başladığını söyledi. Kardeşim de aynı cezaevinde kalıyordu. Daha sonra kardeşimi Giresun’a gönderdiler. En azından kardeşim orada olsaydı babama yardımcı olurdu” diye konuşmuştu.

Besra Boşnak

‘Cezaevinde ihtiyaçlarını karşılayamıyor’

Boçnak’ın eşi Besra Boçnak ise, “Şu an sağlık sorunları olduğu için cezaevinde ihtiyaçlarını bile karşılayamıyor. Ev hapsinde olsa en azından yardımcı oluruz. Eşimi uzun bir süredir göremiyorum. Hasta bir insanın cezaevinde bulunması insani değil” diye seslenmişti.