78 baro başkanı: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz

78 baro başkanı, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yıl dönümü dolayısıyla yaptıkları ortak açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Fotoğraf: Çağlar Oskay / Depo Photos

İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından imzalanmasının 10. yıl dönümü dolayısıyla 78 baro başkanı ortak açıklama yayınladı. Açıklamada, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden 20 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilmesinin hukuka, Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Kadına karşı şiddeti, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ve ayrımcılığın bir sonucu olarak gören; kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlali olarak kabul eden İstanbul Sözleşmesi’nin tüm hükümleriyle etkin uygulanması taleplerimizi yükselttiğimiz bir dönemde, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden üstelik ‘hukuka aykırı bir şekilde’ çekilmesi kabul edilemez. Devletin görevi bireylerin haklarını, hayatlarını korumak, eşitsizliği ve ayrımcılığı ortadan kaldırarak şiddetsiz bir ortam ve yaşam hakkı sağlamaktır.”

Kadınları korumasız bırakacak çekilme kararının geri alınması için yetkililerin göreve çağrıldığı açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte olduğunu, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediğimizi, hukuki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.” denildi.

MA – HABER MERKEZİ