78’liler Girişimi’nden Şenyaşar ailesine ziyaret

Emine Şenyaşar ile Ferit Şenyaşar’ın Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde başlattığı “Adalet Nöbeti” 122. gününde.

Şenyaşar ailesine destek ziyaretinde bulunan 78’liler Girişimi üyelerinden Okay, “Biz katliam yaşandığı günden bu yana olayın takipçisiyiz. Yeter artık, milyonların içi kan ağlıyor. Vicdanı olan herkes ‘yeter’ diyor.” dedi.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın adalet mücadelesi sürüyor.

Sabah saatlerinde Şanlıurfa Adalet Sarayı önüne gelen  Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar “adalet” nöbetine 122. gününde de devam ediyor. Şenyaşar, ailesi nöbet tuttukları yere “Herkes için adalet”, “Bir anne 122 gündür nöbet eylemlerini sürdürüyor”, “2 evladı ve eşi hastanede katledildi”, “Katliamın içinde milletvekili olduğu için 3 yıldır dava açılmıyor” dövizlerin bıraktı.

78’liler Girişimi’nden destek

Öte yandan aileye destek ve dayanışma ziyaretleri sürüyor. Bugün de Antep, Urfa ve Suruç’tan gelen 78’liler Girişimi üyeleri aileye destek ziyaretinde bulundu. Şenyaşar ailesinin avukatı Serhat Kurt da ziyarete gelenleri karşıladı.

‘Yeter artık milyonların içi kan ağlıyor’

Aile ile yaptıkları sohbetin ardından heyet adına konuşan Antep 78’liler Girişimi üyesi Atiye Okay, ne yazık ki Türkiye’de büyük dramlar yaşandığını söyledi. En büyük dramın 122 gündür bir anne ve kardeşin yaşadıkları acılar olduğunu belirten Okay, şunları ifade etti:

“Dünyanın hiçbir ülkesinde bu dram yaşanmaz ve buna karşı yetkililer üç maymunu oynamaz. Demokratik ülkelerde yasalar herkes için aynı uygulanırken, ülkemizi Ortadoğu’ya çeviren iktidarın yandaşları için kanunlar işliyor. Zavallı insanları hem öldüreceksin hem de elini kolunu sallayıp gezeceksin. Adalet yerini bulmayacak. Biz katliam yaşandığı günden bu yana olayın takipçisiyiz. Yeter artık, milyonların içi kan ağlıyor. Vicdanı olan herkes ‘yeter’ diyor. Herkes kanunlar önünde eşit olsun. Yazık bir aile dağıldı. Êdî bese bese beşe.”

‘Yeni savcıyla görüşme talebimiz reddedildi’

Kendilerine verilen desteklerle adalet mücadelesini devam ettirdiklerini dile getiren Ferit Şenyaşar ise, “3 insanımız Suruç Devlet Hastanesi’nin içinde, güvenlik kameralarının önünde linç edilerek katledildi. Dava üzerinde hala gizlilik kararı var. Pazartesi günü dosyaya bakacak 8’inci savcı atandı. Görüşme talep ettik, bu görüşme talebimiz keyfi olarak reddedildi. Adalet sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Dayanışma, hukuki destek istiyoruz.” ifadelerini kullandı

Emine Şenyaşar, katledilen yakınları için ağıt yaktı.

Polislere tepki: Bizi katledenleri gidin yakalayın

Ziyaret esnasında polisin kamera ile görüşmeyi kayıt altına almasına tepki gösteren Emine Şenyaşar, polislere “Neden bizi katledenlerin peşinde değilsiniz? Biz size ne yaptık? Neden bizim peşimizde geziyorsunuz?  Bizi katledenleri gidin yakalayın. Bizim ailemizde bir suçlu bulamazsınız” diyerek ağıtlar yaktı. O anlarda katledilen çocukları Adil, Celal ve eşi Hacı Esvet Şenyaşar’ın fotoğraflarına sarılan anne, uzun süre göz yaşı döktü. 

78’liler Girişimi üyeleri aileyle birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra adliye önünden ayrıldı.

MA – URFA